لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

آمریکا تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد؛ ترامپ: ایران روح برجام را نقض می‌کند


رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه بار دیگر ایران را متهم به نقض «روح» برجام کرد، با این حال دولت او تعلیق تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران که پیش از توافق جامع اتمی ۱۳۹۴ علیه تهران اعمال شده بود را تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ روز پنجشنبه و در حالی که به مقصد ایالت توفان زده فلوریدا در پرواز بود، در گفت‌وگو با خبرنگاران همراه خود در هواپیما بار دیگر ایران را به تخطی از «روح» توافق جامع هسته‌ای وین متهم کرد.

وی که در مبارزات انتخاباتی سال گذشته از توافق ایران و قدرت‌های جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان انتقاد کرده بود، امروز نیز توافق دولت باراک اوباما را «یکی از بدترین توافق‌هایی که تاکنون دیده است» خواند.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که رفتار ایران مغایر روح برجام است، گفت «ما آنچه را که آنها انجام می دهند تحمل نخواهیم کرد.» ایالات متحده فعالیت‌های ایران در منطقه و برنامه توسعه موشکی آن کشور را موجب گسترش بی ثباتی در منطقه می‌داند.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام خبر تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران گفت این تصمیم در میانه بازبینی سیاست‌های واشنگتن در برابر رفتار تهران توسط دولت ترامپ اتخاذ شده و افزود «دولت به منظور حفظ برخی انعطاف پذیری‌ها، این تعلیق را تایید کرد.»

به گفته هدر نائورت «برچیدن برخی از آن تحریم‌ها، نه باید به عنوان نشانه‌ای از موضع پرزیدنت ترامپ یا دولت او در قبال (توافق هسته‌ای ایران) در نظر گرفته شود، و نه باید به عنوان تایید طیفی از رفتارهای بدخواهانه رژیم ایران تلقی شود.»

دولت دونالد ترامپ از زمان آغاز به کار خود در اول بهمن ۱۳۹۵ تاکنون دو بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود تایید کرده است، اما به پایبندی تهران به روح برجام اعتقادی نداشته و می‌گوید قصد ندارد برای بار سوم این کار بکند.

اندکی پیش از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و اعلام خبر تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران، وزارت خزانه داری ایالات متحده از تحریم هفت فرد و دو شرکت دیگر ایرانی، به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های سایبری یا برنامه موشکی ایران، خبر داد.

پیشتر در روز پنجشنبه، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده که به بریتانیا سفر کرده است نیز در یک نشست خبری مشترک با همتای بریتانیایی خود در لندن گفت، جمهوری اسلامی ایران به روشنی انتظارات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را برآورده نمی‌کند.

وی با اشاره به بازبینی سیاست های کاخ سفید در برابر فعالیت های ایران در دولت کنونی ایالات متحده، گفت که بازبینی جامع سیاست های کاخ سفید در این زمینه همچنان ادامه دارد، اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG