لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۹

آمریکا امکان تمدید محدودیت اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران را می‌سنجد


رسانه ها پیشتر گزارش دادند پرزیدنت ترامپ با اکراه دومین گزارش پایبندی ایران به توافق را پذیرفت.
رسانه ها پیشتر گزارش دادند پرزیدنت ترامپ با اکراه دومین گزارش پایبندی ایران به توافق را پذیرفت.

یک ماه مانده به ضرب الاجل پرزیدنت ترامپ برای تصدیق یا عدم تصدیق پایبندی ایران به برجام، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در تلاش برای سخت تر کردن محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران در حال مشاوره با متحدان اروپایی آمریکا است.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: دیپلمات های آمریکایی در تماس با مقام های اروپایی می خواهند بدانند آیا آن ها حاضرند به درخواست تمدید محدودیت ها بر غنی سازی اورانیوم ایران که بر مبنای برجام در سال ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰ منقضی می شود، بپیوندند. منتقدان برجام می گویند این که ایران می تواند در کمتر از یک دهه دیگر با محدودیت های کمتری سنتریفیوژهایش را به کار بیاندازد، یکی از نواقص برجام است.

وزیر خارجه آمریکا که طی دو بار تصدیق پایبندی ایران به برجام شاهد ناخشنودی رییس جمهوری آمریکا بوده است باید پیش از پانزدهم اکتبر توصیه های خود را به او ارائه بدهد.

وزیر خارجه و دیگر مقام های ارشد دولت ترامپ معتقدند ماندن در توافق نهایتا بهتر از ترک آن است.

ارزیابی رکس تیلرسون از میزان آمادگی متحدان اروپایی برای بسط محدودیت های زمانی برجام شامل چین، روسیه و ایران نمی شود.

به نظر می رسد طرف های مذاکره به جای بازگشایی دوباره توافق هسته ای در پی موافقتنامه های جداگانه ای هستند که دسترسی ایران به فناوری موشک های بالیستیک و غنی سازی اورانیوم پس از سال ۲۰۲۵ را محدود کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG