لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

نامه بیش از ۸۰ کارشناسان کنترل تسلیحات به پرزیدنت ترامپ: از برجام خارج نشوید


پرزیدنت ترامپ باید ماه دیگر دوباره درباره پایبندی ایران به برجام تصمیم بگیرد و به کنگره اعلام کند.
پرزیدنت ترامپ باید ماه دیگر دوباره درباره پایبندی ایران به برجام تصمیم بگیرد و به کنگره اعلام کند.

بیش از هشتاد کارشناس خلع سلاح ضمن تاکید بر کارآیی توافق هسته ای ایران از رییس جمهوری آمریکا می خواهند در تصمیم خود برای لغو برجام تجدید نظر کند.

به گزارش نیویورک تایمز، این کارشناسان در بیانیه ای مشترک برجام را «دستاوردی مثبت در تلاش های بین المللی برای منع گسترش جنگ افزار هسته ای» توصیف کرده و تاکید دارند که در سایه قدرت نظارتی مندرج در توافق از قابلیت ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای به شکلی چشمگیر کاسته شده است. آن ها معتقدند این توافق شرایطی پدید آورده است که «هر گونه تلاش ایران در آینده برای پیگیری جنگ افزار هسته ای حتی در یک برنامه پنهانی بی درنگ تشخیص داده می شود».

این کارشناسان هشدار می دهند که «اقدام یکجانبه آمریکا خصوصا بر مبنای مجادله بی پشتوانه فریبکاری ایران تنها آمریکا را منزوی خواهد کرد».

امضاء کنندگان این بیانیه کارشناسان دیپلماسی منع گسترش جنگ افزار هسته ای از سراسر جهان هستند. در میان آن ها اسامی «نوبویاسو آبه» کمیسیونر کمیسیون انرژی اتمی ژاپن، «هانس بلیکس» مدیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، «تامس شی» مقام پیشین امور ایمنی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، «تامس کانتریمن» مدیرکل پیشین وزارت خارجه آمریکا در امنیت بین المللی و منع گسترش تسلیحات هسته ای، به چشم می خورد.

این بیانیه به ابتکار «انجمن کنترل تسلیحات» در واشنگتن تهیه شد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG