لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

رویترز: پرزیدنت ترامپ در حال بررسی استراتژی جدید علیه ایران در منطقه است


پرزیدنت ترامپ یک ماه دیگر باید دوباره نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کند.
پرزیدنت ترامپ یک ماه دیگر باید دوباره نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه به نقل از برخی منابع آگاه در آمریکا گزارش داد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در حال بررسی استراتژی جدیدی علیه فعالیت‌های ایران و نیروهای تحت حمایت آن در عراق و سوریه است.

این خبرگزاری در گزارشی اختصاصی از قول شش مقام‌ فعلی و پیشین آمریکا نوشت، راهبرد جدید توسط جیم متیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر خارجه، هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید و برخی مقام‌های دیگر تهیه شده است.

به گفته منابع رویترز، این راهبرد در نشست روز جمعه ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) شورای امنیت ملی ارائه شده است. دو نفر از این مقام‌ها گفته‌اند راهبرد جدید می‌تواند در صورت موافقت رئیس جمهوری، تا پایان سپتامبر به اطلاع عموم برسد.

همه شش منبع این خبرگزاری، که از متن پیشنهاد ارائه شده به رئیس جمهوری و و جزئیات آن اطلاع دارند، به دلیل آن که پرزیدنت ترامپ هنوز در مورد آن تصمیمی نگرفته و مفاد آن نهایی نشده است، نخواستند که هویتشان فاش شود.

به گزارش رویترز، کاخ سفید از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

این مقام‌های دولتی آمریکا گفته‌اند هدف این راهبرد، افزایش فشار بر تهران برای مهار برنامه موشکی بالیستیک و حمایت آن از گروه‌های شبه نظامی در منطقه، و نیز برخورد با جاسوسی سایبری و توسعه بالقوه برنامه هسته‌ای ایران است.

یکی از این مقام‌های آگاه همچنین به رویترز گفته است «من آن را یک استراتژی فراگیر در مورد طیفی از فعالیت‌های بدخواهانه ایران می‌خوانم: مسائل مالی، حمایت از تروریسم، بی ثبات سازی منطقه، به ویژه عراق، سوریه و یمن.»

واشنگتن و همپیمانان آن سیاست‌های تهران در خاور میانه را غیرسازنده و بی‌ثبات کننده می‌دانند و دونالد ترامپ که در طول مبارزات انتخاباتی خود از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی انتقاد کرده است، خواستار اصلاح آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG