لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

یوکیا آمانو: برای آژانس فرقی بین سایت نظامی و غیرنظامی ایران وجود ندارد


مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید بر اساس پروتکل الحاقی این نهاد بین المللی، فرقی بین سایت نظامی و غیر نظامی یک کشور برای آژانس وجود ندارد و اگر نیاز به بازرسی باشد، این اقدام از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت خواهد گرفت.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه ۲۰ شهریور در یک نشست خبری در حاشیه اجلاس شورای حکام آژانس شرکت کرد.

همزمان با افزایش جنگ لفظی بین مقام های واشنگتن و تهران درباره ضرورت بازرسی از سایت های نظامی ایران، آقای آمانو درباره بازرسی از سایت های نظامی ایران گفت هر وقت آژانس نیاز به بازرسی داشته باشد، درخواست می دهد.

به گفته وی، براساس پروتکل الحاقی، هر گاه نیاز به بازرسی از مکانی احساس شود، آژانس تقاضای دسترسی خواهد داد و از این نظر تفاوتی بین سایت های نظامی و غیرنظامی وجود ندارد.

آقای آمانو گفت از زمان اجرای توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، آژانس پروتکل الحاقی را در ایران اجرا می کند و این روند در مورد همه کشورها اجرا می شود.

پیشتر نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار بازرسی از سایت های نظامی نظیر پارچین هم شده بود اما مقام های ایران از جمله علی اکبر ولایتی مشاور سیاست خارجی خامنه ای گفته بود ایران به هیچ وجه اجازه بازرسی از سایت های نظامی خود را نمی دهد.

آقای آمانو در نشست خبری روز دوشنبه به دیدار خود با نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل اشاره کرد و گفت محتوای این دیدار دیپلماتیک هرگز فاش نخواهد شد.

آقای آمانو با دفاع از توافق هسته ای گفت «روند راستی آزمایی در ایران قویترین روندی است که در حال حاضر وجود دارد.»

مدیرکل آژانس انرژی اتمی همچنین گفت که از ابتدای برجام امکان دسترسی های مکمل در ایران وجود داشته و بارها انجام شده است که محرمانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG