لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

آمریکا هفت فرد و دو شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد


دولت ایالات متحده روز پنجشنبه هفت فرد و دو شرکت ایرانی را، به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های بدخواهانه سایبری یا پیشبرد برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی ایران، تحت تحریم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس بیانیه‌ای که وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه در وبسایت رسمی خود منتشر کرده است، دارایی‌های احتمالی این افراد و نهادها در ایالات متحده ضبط و شهروندان آمریکایی از هر گونه ارتباط تجاری با آنها منع خواهند شد.

در بیانیه وزارت خزانه داری ایالات متحده گفته شده است، افرادی که امروز به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شده‌اند، در فعالیت های حمایتی از برنامه موشکی بالیستیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دست داشته‌اند.

بر اساس این بیانیه، دو شرکت تحریم شده نیز که در اوکراین مستقر هستند به خطوط هوایی تحت تحریم، از جمله یک شرکت وابسته به نیروی قدس، و همچنین دو شبکه در داخل ایران که مسئول فعالیت‌های سایبری بدخواهانه علیه سیستم مالی ایالات متحده هستند، خدمات حمایتی ارائه کرده‌اند.

ایالات متحده و متحدان منطقه ای و بین المللی آن فعالیت‌های ایران در خاور میانه را بی ثبات کننده می دانند و خواهان تغییر رفتار تهران در منطقه هستند. واشنگتن همچنین در مورد پایبندی تهران به توافق جامع هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی ابراز تردید می‌کند.

دولت پرزیدنت ترامپ از زمان آغاز به کار خود در اول بهمن ماه ۱۳۹۵ تا کنون، دو بار پایبندی ایران به این توافق که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود را تایید کرده است، اما به پایبندی تهران به روح برجام اعتقادی نداشته و می‌گوید قصد ندارد برای بار سوم این کار بکند.

با این حال خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس پیشتر از احتمال تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام خبر داده و گفته‌اند کاخ سفید به منظور پرهیز از هر گونه اقدام عجولانه که ممکن است برجام را به خطر بیاندازد، قصد تمدید لغو تحریم‌هایی را که پیش از برجام به دلیل فعالیت های هسته‌ای ایران اعمال شده بود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG