لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

درخواست یک دادگاه فدرال از دولت ترامپ درباره جزئیات معامله بوئینگ با ایران


به تازگی ایران و بوئینگ قرارداد خرید دهها هواپیما را امضا کردند.
به تازگی ایران و بوئینگ قرارداد خرید دهها هواپیما را امضا کردند.

یک دادگاه فدرال در شیکاگو از دولت پرزیدنت ترامپ درباره معامله شرکت هواپیما سازی بوئینگ با ایران توضیحاتی خواسته است.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، دو ماه بعد از هشدار یک سازمان غیر دولتی اسرائیلی به شرکت بوئینگ، نسبت به معامله این شرکت با ایران و تقاضای متوقف کردن آن، دادگاه فدرال شیکاگو از دولت ترامپ خواسته است تصمیم خود را نسبت به معامله جنجالی بوئینگ با ایران اعلام کند و اینکه آیا بویینگ باید جزئیات این معامله را اعلام کند یا خیر.

مرکز حقوقی اسرائیلی شورات هادین، نمایندگی صدها نفر از خانواده های قربانیان تروریسم دولتی ایران را برعهده دارد، می گوید ایران قبل از خرید این هواپیماها باید بدهی خود را به قربانیان تروریسم بپردازد.

اقدام این ماه دادگاه فدرال شیکاگو پس از آن صورت می گیرد که یک خانواده امریکایی و از قربانیان تروریسم ایران، با گرفتن حکم علیه دارایی های ایران در امریکا، برای دریافت غرامت سعی می کند.

ایران دارایی های قابل دسترسی در آمریکا ندارد اما بعد از توافق موسوم به برجام، ایران در جریان خرید هواپیماهای مسافری بوئینگ به ارزش میلیاردها دلار برآمده است.

فروش هواپیما به ایران پس از ۳۷ سال تحریم، در پی توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، سال گذشته با مجوز باراک اوباما و وزارت خزانه‌داری آمریکا امکان پذیر شد. در پی صدور این مجوز، جمهوری اسلامی ایران قرارداد خرید یکصد هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای تی آر ایتالیایی را با این شرکتها به امضا رساند.

برخی از نمایندگان کنگره آمریکا با فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران مخالف هستند.

همزمان با توافق اولیه بوئینگ با آسمان، دو عضو کنگره آمریکا در نامه ای به دونالد ترامپ، خواستار لغو قرارداد فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران شده بودند.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو و پیتر راسکام نماینده جمهوریخواه ایلینوی از مجلس نمایندگان گفتند از هواپیمای ایرانی برای حمایت از بشار اسد استفاده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG