لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

مجلس نمایندگان آمریکا طرح جایگزین بیمه خدمات درمانی اوباما را تصویب کرد؛ استقبال پرزیدنت ترامپ


طرح باید بعد از تصویب در مجلس نمایندگان آمریکا، در سنا طرح شود.
طرح باید بعد از تصویب در مجلس نمایندگان آمریکا، در سنا طرح شود.

مجلس نمایندگان ایالات متحده عصر پنجشنبه به طرح جایگزین بیمه درمانی همگانی دولت قبل موسوم به «اوباماکر» رای داده و آن را تصویب کرد.

به این ترتیب، طرح جدید که از حمایت پرزیدنت ترامپ نیز برخوردار است، باید در سنای آمریکا تصویب شود. این یک پیروزی مهم برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است.

این طرح با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۳ رای مخالف به تصویب رسید. جایگزین کردن بیمه بهداشت همگانی باراک اوباما یکی از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود.

استقبال پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد از تصویب این قانون در مجلس نمایندگان با سران جمهوریخواه و نمایندگان موافق طرح جدید که اکثر آنها جمهوریخواه هستند در کاخ سفید دیدار کرد.

آقای ترامپ به کنایه گفت منتقدان او می گفتند بعد از روی کارآمدن، پل رایان را کنار می گذارد در حالیکه هوش او کمک کرد امروز طرح بد بیمه درمانی اوباما را کنار بگذاریم.

رئیس جمهوری آمریکا ابراز خوشبینی کرد که سناتورها نیز این طرح را تصویب کنند تا او بتواند به عنوان قانون آن را ابلاغ کند. براساس قانون، بعد از مجلس نمایندگان، سنا باید این طرح جدید را تصویب کند.

واکنش رهبر اکثریت سنا

پس از رای مجلس نمایندگان، میچ مک کانل رهبر اکثریت سنای آمریکا با صدور بیانیه ای گفت: «اوباماکر مردم آمریکا را ناامید کرد و باید جبران و جایگزین شود. رای امروز مجلس نمایندگان گامی مهم بود. ما اکنون به آزادی از بهای بالا، حق انتخاب محدود، و وعده های توخالی اوباماکر نزدیکتر شده ایم. به پال رایان رئیس مجلس نمایندگان و جمهوریخواهانی که از این طرح حمایت کردند و پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون ریاست جمهوری برای انجام این کار بزرگ تبریک می گویم.»

آقای مک کانل در ادامه گفت همزمان با بررسی این طرح در کنگره، دولت به کار بر تثبیت بخش بهداشت و درمان ادامه می دهد. او گفت: «وضع موجود غیرقابل قبول است. اوباماکر میلیون ها آمریکایی را رنجور ساخته است.»

به گزارش صدای آمریکا، کوین مک کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواهان پیش از رای گیری گفته بود اطمینان دارد که طرح جایگزین بیمه اوباماکر حمایت کامل و کافی جمهوریخواهان را برای تصویب در مجلس نمایندگان و همچنین سنا دارد.

اظهارنظر آقای مک کارتی بعد از اختلاف دو ماه اخیر بین جمهوریخواهان است. برخی از آنها مثل رند پال سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی مخالف طرح های ارایه شده هستند و می گویند سنا به این طرح ها رای نمی دهد.

در روزهای گذشته رهبران جمهوریخواه و همچنین پرزیدنت ترامپ تلاش کرده اند که قانونگزاران را برای تصویب طرح جدید متقاعد کنند.

فرد اپتون و بیلی لانگ دو جمهوریخواه میانه رو گفته بودند بعد از مذاکرات با کاخ سفید از طرح جدید حمایت می کنند. به گفته آنها ضمیمه ای به طرح اضافه شده که تضمین می کند برای لغو اوباماکر، پرداخت هشت میلیارد دلار در پنج سال به مردمی که نیاز دارند، درنظر گرفته شده است.

طرح بیمه همگانی درمانی که به اوباماکر موسوم شد، در سال ۲۰۱۰ تصویب شد و از سال ۲۰۱۴ رسما اجرا شد. براساس این طرح همه آمریکایی ها باید زیر پوشش بیمه بهداشت و درمان بروند و کسانی که از گرفتن آن امتناع کنند ملزم به پرداخت جریمه می شوند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا پیگیری کنید.

جمهوریخواهان از همان زمان که این طرح تصویب شد و در مجلس در اقلیت بودند، با آن مخالف بودند. در دو انتخابات گذشته، نامزدهای جمهوریخواهان وعده داده بودند در صورت پیروزی اوباماکر را لغو کنند.

دموکرات ها در کنگره مخالف هرگونه تغییر قانون فعلی بیمه درمانی همگانی هستند.

از جمله نکات طرح های جدید بیمه درمانی که از سوی جمهوریخواهان مطرح می شود این است که افراد دیگر موظف به خرید پوشش بیمه نخواهند بود. مخالفان می گویند هرگونه طرح جدید ممکن است به محرومیت میلیونها آمریکایی از پوشش بیمه فعلی شان شود.

در اسفند ماه گذشته و با وجود تلاش های جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، اداره بودجه کنگره که نهادی مستقل و متشکل از کارشناسان اقتصادی است با انتشار بررسی خود اعلام کرد اجرای طرح جدید بیمه به عنوان جایگزین قانون بیمه درمانی کنونی موجب می شود حدود چهارده میلیون نفر بیمه درمانی خود را از دست بدهند. به همین خاطر لایحه پیشنهادی با شکست روبرو شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG