لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

حمایت دموکرات‌ها از بودجه دیوار مکزیک در ازای حمایت جمهوریخواهان از بیمه اوباما


با نزدیک شدن به ضرب الاجل بودجه دولت فدرال آمریکا، کنگره این کشور روز دوشنبه به سر کار برمی گردد. در چند روز باقی مانده تا پایان هفته جاری، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تامین بودجه لازم جهت ساخت دیوار مرزی با مکزیک از نمایندگان دموکرات حمایت خواسته و پیشنهاد کرده که در صورت حمایت آنان از بودجه بیمه بهداشت اوباما حمایت کند.

به گزارش رویترز، آقای ترامپ روز دوشنبه در توییتی به دموکرات ها هشدار داد که قانون بیمه بهداشت مقرون به صرفه موسوم به اوباماکر، بدون حمایت دموکرات ها از طرح مخارج کنگره برای تداوم فعالیت دولت، ممکن است به زودی بودجه خود را از دست بدهد.

در صورت شکست مذاکرات، این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا روز شنبه، مصادف با یکصدمین روز ریاست جمهوری آقای ترامپ تعطیل شود. به نوشته خبرگزاری رویترز آقای ترامپ که میزان محبوبیت ملی اش طبق تازه ترین نظرسنجی رویترز و ایپسوس به ۴۳ درصد رسده، به دنبال اولین پیروزی اجرایی است.

آقای ترامپ در توییت اخیر خود نوشت: «اوباماکر در معرض مشکل جدی است. دموکراتها برای تداوم آن به پول زیادی نیاز دارند، در غیر این صورت زودتر از آن که کسی فکرش را بکند از بین می رود.»

قانون بیمه بهداشت و درمان همگانی، ابتکار سیاست داخلی معروف باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است و دولت جمهوریخواه فعلی این کشور به دنبال لغو آن است.

کاخ سفید می گوید در ازای حمایت دموکرات ها از تخصیص بودجه یک و نیم میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک، پیشنهاد ارائه سوبسید هفت میلیارد دلاری کرده است.

ساخت دیوار مرزی برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران و مواد مخدر به خاک آمریکا، یکی از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ است.

بودجه دولت فدرال آمریکا در نخستین دقایق روز یکشنبه پیش رو منقضی می شود. قانون بودجه فدرال برای تصویب به ۶۰ رای مجلس سنا نیاز دارد. جمهوریخواهان ۵۲ کرسی مجلس سنای آمریکا را در اختیار دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG