لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

دونالد ترامپ پس از لغو رای گیری جایگزین اوباماکر: نزدیک شده بودیم


طرح بیمه درمانی همگانی پرزیدنت ترامپ برای جایگزینی بیمه موسوم به «اوباماکر» به دلیل نداشتن رأی کافی و احتمال نرسیدن به حد نصاب لازم، عصر جمعه از دستور کار مجلس نمایندگان ایالات متحده خارج شد.

پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ظهر جمعه به کاخ سفید رفت تا با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این باره که طرح او از حمایت کافی برای تصویب برخوردار نیست، گفت‌وگو کند.

پس آن اعلام شد که طرح بیمه همگانی دولت ترامپ قرار است رأس ساعت ۱۵ و سی دقیقه عصر به وقت شرق آمریکا به رأی گذاشته شود، اما در آخرین لحظات به درخواست رئیس جمهوری از دستور کار مجلس خارج شد.

آقای ترامپ درباره اقدام دولت و هم‌حزبی‌های جمهوریخواه آن برای جایگزین کردن بیمه درمانی همگانی دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حزب دموکرات، گفت «خیلی خیلی نزدیک شده بودیم.»

رئیس مجلس نمایندگان که برای موفقیت وعده جمهوریخواهان تلاش بسیاری کرده بود و نقش کلیدی هم داشت ، پیشتر گفته بود نمی‌تواند تضمین کند که لایحه دولت ۲۱۸ رأی لازم برای تصویب را کسب خواهد کرد.

پل رایان پس از لغو جلسه رأی گیری به خبرنگاران حاضر در صحن مجلس گفت «به هدف نزدیک شده بودیم، اما در نهایت کم آوردیم.» او با بیان این که فعلا «باید با اوباماکر سر کنیم» گفت اما «این پایان کار نیست.»

روزنامه واشنگتن پست از قول پرزیدنت ترامپ نوشت که فعلا تلاش‌های جمهوریخواهان برای اصلاح نظام بیمه درمانی همگانی متوقف شده است. نمایندگان جمهوریخواه در هر دو مجلس کنگره در اکثریت هستند.

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، تصمیم ترامپ برای پس گرفتن لایحه پیشنهادی خود را «پیروزی» مردم آمریکا دانست. اوباماکر ۷ سال پیش و زمانی که خانم پلوسی رئیس مجلس بود، تصویب شد.

یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ آبان ۱۳۹۵، لغو این بیمه درمانی همگانی موسوم به «اوباماکر» بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG