لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

طرح ۱۰۰ روزه ترامپ: از بررسی تقلب در ویزاهای مهاجرت تا خروج از پیمان تجاری


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا اعلام کرد به تیم انتقالی خود دستور داده است که در روز اول ریاست جمهوری اش فهرستی از اقدامات اجرایی را که می تواند انجام دهد تا «قانون برقرار شود و مشاغل برگردند» تهیه کند و همچنین طرحی کلی از آنچه می خواهد در ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری اش انجام دهد ارائه داد.

ترامپ در ویدیویی حدود ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه ای که روز دوشنبه در یوتیوب منتشر کرد، به طور مستقیم با مردم آمریکا صحبت کرد. این اولین بار از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است که ترامپ سعی کرده است بدون واسطه و به طور مستقیم درباره کارهایی که می خواهد انجام دهد با مردم آمریکا صحبت می کند.

به نوشته وال استریت ژورنال، پیشتر جرج بوش رئیس جمهوری جمهوریخواه، و باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات، و یا دستیاران ارشد آنها در دوران انتقال قدرت به طور مرتب درباره روند کار و اقداماتی که قرار بود انجام دهند کنفرانس های مطبوعاتی برگزار می کردند و معمولا گزارش های روزانه نیز می دادند.

ترامپ در ویدیوی خود گفته است در ۶ حوزه اقدام خواهد کرد: تجارت، مهاجرت، انرژی، محدود کردن مقررات، امنیت ملی و تغییرات مربوط به اصول اخلاق که بسیاری از آنها را در زمان تبلیغات اعلام کرده بود؛ نظیر آنکه می خواهد تعداد مقررات را کاهش دهد و یا در حوزه اصول اخلاق، محدودیت‌هایی را برای لابی گری تعیین کند.

اما ترامپ در ویدیوی خود سخنی از قانون مربوط به بیمه سلامت که مورد حمایت باراک اوباما است، احداث دیوار بین مرز آمریکا و مکزیک و یا توافق اتمی با ایران سخنی نگفته است؛ مواردی که او در زمان تبلیغات انتخابات بارها آنها مطرح کرده بود.

ترامپ در پیام ویدیوی خود وعده داد که از پیمان تجاری همکاری ترانس-پاسیفیک(اقیانوسیه) خارج شود و تحقیقاتی را در مورد تقلب های ویزای مهاجرت براه اندازد و طرحی را برای مبارزه با حملات سایبری تهیه کند. او گفت برای محدود کردن مقررارت دولتی در آینده، دستور جدیدی خواهد داد.

دونالد ترامپ با اشاره به تولید انرژی از منابع غیرمتعارف «شیل» و زغال سنگ گفت محدودیت هایی که مشاغل را در حوزه انرژی از بین می برد، باید برداشت.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به ویدیوی ترامپ گفت پیشنهادات دونالد ترامپ نشان می دهد که او سنت حزب جمهوری خواه را دنبال می کند که به گفته او، کمک به دوستانشان در گروه های منفعت طلب است و آن هم به صورتی که بقیه مردم هزینه آن را بدهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG