لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

طرح بیمه همگانی پرزیدنت ترامپ از دستور کار مجلس نمایندگان خارج شد


طرح بیمه درمانی همگانی دولت پرزیدنت ترامپ برای جایگزینی بیمه موسوم به «اوباماکر» به دلیل نبود حمایت کافی نمایندگان، عصر جمعه از دستور کار مجلس نمایندگان ایالات متحده خارج شد.

پس از ساعت ها بحث و بررسی، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ظهر جمعه به کاخ سفید رفت تا با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این باره که طرح پیشنهادی از حمایت کافی برای تصویب برخوردار نیست، دیدار و گفتگو کند.

برخی رسانه های آمریکا می گویند، این طرح که قرار بود رأس ساعت ۱۵ و سی دقیقه عصر به وقت شرق آمریکا به رأی گذاشته شود، به درخواست رئیس جمهوری از دستور کار مجلس خارج شده است.

این در حالی است که پل رایان در آخرین ساعات کاری پنجشنبه سوم فروردین ماه با خوشبینی اعلام کرده بود نمایندگان روز جمعه چهارم فروردین به طرح جایگزین بیمه اوباماکر رای خواهند داد.

فراکسیون محافظه کار جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان روز گذشته با حضور در کاخ سفید برای قانع کردن پرزیدنت ترامپ به ایجاد برخی تغییرات در طرح کنونی تلاش کردند. مارک میدوز، رهبر این فراکسیون موسوم به فراکسیون آزادی پس از این دیدار ابراز امیدواری کرد آقای ترامپ برای دریافت رای مثبت این گروه، پیشنهادهایشان را قبول کند.

اما نانسی پلوسی، رهبر اقلیت حزب دموکرات، روز گذشته گفت جمهوریخواهان با شتاب دادن به طرحی که هنوز روی آن نظر واحدی ندارند، دچار خطای راهبردی شده اند.

جمهوریخواهان می گویند که با ادامه اجرای اباماکر، هزینه بیمه درمانی برای پوشش افراد کم درآمد به صورت پلکانی افزایش سر سام آوری خواهد یافت.

بیمه اوباماکر، حدود بیست میلیون نفر را که نمیتوانستند از عهده پرداخت حق بیمه درمانی بر آیند، پوشش داده است.

اما روز دوشنبه گذشته، اداره بودجه کنگره که نهادی مستقل و متشکل از کارشناسان اقتصادی است، با انتشار بررسی خود اعلام کرد اجرایطرح جدید بیمه به عنوان جایگزین قانون بیمه درمانی کنونی، موجب می شود حدود چهارده میلیون نفر بیمه درمانی خود را از دست بدهند.

تام پرایس، وزیر بهداشت و درمان از این گزارش انتقاد کرد و گفت دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد که پوشش افراد تحت بیمه را افزایش دهد.

آمریکا یکی از معدود کشورهای صنعتی جهان است که بیمه درمانی همگانی ندارد و افراد باید بر اساس قانون بیمه اوباماکر و بر حسب توان مالی خود بیمه درمانی تهیه کنند و در غیر اینصورت جریمه خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG