لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

آغاز به کار کنگره آمریکا: شش موضوعی که برای هر دو حزب مهم است


حدود سه هفته به سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ و ورود رسمی او به کاخ سفید باقی مانده است و کنگره جدید روز سه شنبه اولین جلسه خود در سال جدید را تشکیل می دهد.

با وجود فهرست بلندبالای وعده های جمهوریخواهان در کنگره و یک رئیس جمهوری جمهوریخواه در کاخ سفید، پیش بینی می شود که موانعی در واشنگتن پیش پای رهبران سیاسی نباشد.

روزنامه نیویورک تایمز فهرستی شش گانه را برشمرده که در سال جدید بد نیست مد نظر داشته باشیم.

جمهوریخواهان کی قانون بیمه سلامت اوباما را باطل می کنند؟

سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت، وعده داده که ابطال طرح بیمه درمانی فراگیر اوباما موسوم به اوباماکر، اولین مورد در دستور کار سنا خواهد بود. اما به نوشته نیویورک تایمز این به معنای پایان این قانون بیمه ارزان، دست‌کم برای کوتاه مدت نیست.

جمهوریخواهان به احتمال زیاد راه خود را به روندی پیچیده باز خواهند کرد و دستورالعملی را تعیین خواهند کرد که کمیته های کنگره مجبور شوند از پیش نویس نهایی قوانین ابطال پیروی کنند و از آنجا که جمهوریخواهان باید بر سر جانشین کردن آن به توافق برسند، رهبران شاید تاریخ شروع هرگونه تمیهدات ابطال قانون بیمه اوباما را به تاخیر بیاندازند.

دموکرات ها چطور با نامزدهای پیشنهادی آقای ترامپ کنار می آیند؟

دموکرات های سنا آرای لازم برای مسدود کردن نامزدهای پیشنهادی کابینه دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا را ندارند اما می توانند روند کار را کند کنند.

گزینه آقای ترامپ به جای آنتونین اسکالیا در مقام قاضی دیوان عالی می تواند موضوع دیگری باشد چرا که دموکرات ها می توانند برای اخلال در روند کار از فن «فیلیباستر» استفاده کنند.

جمهوریخواهان به ۶۰ رای نیاز دارند تا نامزد مورد نظر را تایید کنند، که بیش از ۵۲ رایی است که جمهوریخواهان سنا به تنهایی می توانند ارائه دهند. آقای مک کانل می تواند ممنوعیت فیلی‌باستر را برای دربرگیری نامزدهای دادگاه عالی تمدید کند، و به این ترتیب آستانه تایید را به اکثریت محدود کند.

آیا پل های لرزان می تواند جمهوریخواهان و دموکرات ها را متحد سازد؟

دموکرات ها در جست وجو برای زمینه مشترک با جمهوریخواهان در زمان زمامداری رئیس جمهوری جدید، به وعده های دونالد ترامپ درباره تخصیص بودجه تقویت زیرساخت ها چسبیده و گفته اند که آماده همکاری با او برای تعمیر جاده ها و پل ها در سرتاسر آمریکا هستند.

اما بسیاری از جمهوریخواهان کنگره با افزایش بودجه برای هزینه های داخلی مخالفند و نشانه های چشمگیری از این که بسته های چندین میلیارد دلاری تعمیرات داخلی در برنامه حزب جمهوریخواه باشد دیده نمی شود.

تکلیف دیوار مرزی آقای ترامپ چه می شود؟

کشیدن دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک در کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ به کرات مطرح شد و حامیان آن گفتند که مکزیک باید هزینه ساخت دیوار را تقبل کند.

انریکه پینا نیه تو، رئیس جمهوری مکزیک تلویحا این که کشورش هزینه ساخت دیوار را بدهد رد کرد. و با آن که بسیاری از جمهوریخواهان گفته اند که از پیشنهاد آقای ترامپ حمایت می کنند اما برخی ادعا می کنند که دیوار آقای ترامپ بیشتر وعده ای بود برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی و نه ساختن یک دیوار واقعی.

رهبر دموکراتیک سنا چگونه مخالفی خواهد بود؟

سناتور چاک شومر به عنوان رهبر جدید دموکرات های سنا درباره نحوه مخالفت حزب متبوع خود با برنامه های جمهوریخواهان تصمیم خواهد گرفت. یک روش تبعیت از سلف خود سناتور هری رید و مخالفت با هر حرکت جمهوریخواهان است.

اما آقای شومر مانند آقای ترامپ نیویورکی است و سالهاست که رئیس جمهوری منتخب را می شناسد. این مسئله شومر را در جایگاهی قرار می دهد که به تردستی و کار با هر دو طرف مخالفان و حامیان رئیس جمهوری جدید نیاز دارد.

رئیس جدید مجلس نمایندگان چگونه متحدی خواهد بود؟

پال رایان از ایالت ویسکانسین و آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری روابط پرتلاطمی داشتند و رایان آشکارا در چندین مورد با آقای ترامپ مخالفت کرد و شدیدترین انتقادات را به او وارد ساخت.

آقایان ترامپ و رایان نشانه هایی از آشتی نشان داده اند و با یکدیگر ملاقات کرده و وعده همکاری داده اند. اما با تمایلی که آقای رایان به انتقاد از ترامپ نشان داده، و تمایلی که ترامپ برای کار با مخالف خود نشان داده، این رابطه احتمالا آسان نخواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG