لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

یک روز مانده به انتخابات؛ اف‌بی‌آی: ایمیل های جدید کلینتون هم نشانی از ارتکاب جرم ندارد


جیمز کومی پیشتر تحقیقات درباره ایمیل های جدید مربوط به کلینتون را اعلام کرده بود.
جیمز کومی پیشتر تحقیقات درباره ایمیل های جدید مربوط به کلینتون را اعلام کرده بود.

تنها سی ساعت مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پلیس فدرال آمریکا موسوم به اف بی آی اعلام کرد که جدیدترین ایمیل های بدست آمده از کامپیوتر دستیار کلینتون نشانه ای از ارتکاب جرم یا فعالیت مجرمانه ندارد.

به نوشته نیویورک تایمز، جیمز کومی، رئیس اف بی آی روز یکشنبه ۱۶ آبان به قانونگذاران آمریکایی گفت که پلیس فدرال آمریکا بعد از بررسی ایمیل های جدید مربوط به کلینتون به این نتیجه رسید که او هیچ فعل مجرمانه ای انجام نداده و به همین دلیل علیه او اعلام جرم نمی شود.

آقای کومی پیشتر در تابستان گفته بود براساس تحقیق اف بی آی، کلینتون فعل مجرمانه ای انجام نداده است اما ناگهان یازده روز پیش، جیمز کومی در نامه ای به اعضای برخی از کمیته های کنگره آمریکا خبر داده بود که در حاشیه تحقیق اف بی آی درباره مسائل اخلاقی شوهر دستیار کلینتون، به مجموعه ای از ایمیل های جدید رسیده و نیاز به بررسی آن دارد.

این خبر ضربه شدیدی به ستاد انتخاباتی کلینتون زد بطوریکه در برخی نظرسنجی ها، ترامپ خود را به او رساند.

اقدام رئیس اف بی آی با واکنش های زیادی همراه شد. ستاد کلینتون او را متهم به انتشار هدفمند اطلاعات برای تاثیر گذاری بر انتخابات متهم کردند.

باراک اوباما نیز در یک سخنرانی ضمنی از این اقدام او انتقاد کرد.

با این حال، ترامپ و جمهوریخواهان ماجرای جدید ایمیل های مرتبط با کلینتون را دلیلی بر بی کفایتی او دانستند.

به نوشته سی ان ان، اقدام روز یکشنبه اف بی آی می تواند خیال ستاد کلینتون را در ساعت های مانده به انتخابات راحت کند تا در روز سه شنبه با اختلاف ترامپ را در انتخابات شکست بدهد.

طبق نظرسنجی روزنامه دست راستی وال استریت ژورنال که روز یکشنبه در سایت این روزنامه منتشر شد ۴۴ درصد رای دهندگان از کلینتون و ۴۰ درصد از ترامپ حمایت می کنند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آنست که خانم کلینتون هنوز از رقیب خود جلوتر است اما این برتری بسیار کم است و ایالت‌های سرنوشت‌ساز می‌توانند همه چیز را به نفع یکی از نامزدها تغییر دهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG