لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

۱۰ روز مانده تا انتخابات اعلام شد: اف بی آی تحقیق درباره ایمیل‌های کلینتون را از سر می گیرد


جیمز کومی رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، در نشستی در کنگره - ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶
جیمز کومی رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، در نشستی در کنگره - ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶

رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، روز جمعه اعلام کرد که تحقیقات درباره استفاده هیلاری کلینتون از سرور ایمیل شخصی برای انجام مکاتبات آنلاین در زمان خدمت به عنوان وزیر خارجه در دولت ایالات متحده از سر گرفته خواهد شد.

جیمز کومی در حالی این موضوع را در نامه‌ای به رهبران کنگره بیان کرده است که وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در رقابتی سخت با رقیب جمهوریخواه خود است.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، وی در این نامه گفته است اف بی آی در ارتباط با یک پرونده «غیرمرتبط» اخیرا «متوجه وجود ایمیل‌هایی شده است که ظاهرا با تحقیقات (درباره استفاده از سرور شخصی توسط) کلینتون ارتباط دارند.»

نیویورک تایمرز به نقل از مقامات گفته است که ایمیل های جدید مربوط به پرونده خانم کلینتون در کامپیوتری پیدا شده اند که متعلق به هما عابدین و همسر سابق او، انتونی وینر، بوده و هم اکنون در دست اف بی آی قرار دارد.

رئیس اف بی آی می گوید روز پنجشنبه در جریان این موضوع قرار گرفته و با این موضوع که اف بی آی باید مراحل تحقیقات را به گونه‌ای متناسب انجام دهد که بازرسان بتوانند وجود اطلاعات محرمانه در آنها را ارزیابی کنند، موافق است.

پلیس فدرال آمریکا در ژوئیه گذشته بدون طرح هیچ اتهامی علیه هیلاری کلینتون و تنها با بیان این که او «به شدت بی احتیاطی» کرده است، به تحقیقات در این مورد پایان داد.

نامزد حزب جمهوریخواه که بارها از این موضوع علیه رقیب خود استفاده کرده، روز جمعه در جمع گروهی از هواداران خود در نیوهمشایر، ضمن استقبال از این خبر گفت ابعاد این مسئله در حدی است که تا پیش از این ندیده بودیم.

دونالد ترامپ در انتقاد از روند رسیدگی به پرونده استفاده وزیر خارجه دولت باراک اوباما از سرور شخصی برای انجام مکاتبات رسمی، گفت «این نادرست ترین نحوه اجرای عدالت بوده،» که اکنون همه امیدوارند به زودی اصلاح شود.

تصمیم اف بی آی برای ازسرگیری تحقیقات می‌تواند فعالیت‌های انتخاباتی هر دو حزب عمده سیاسی آمریکا را تا زمان برگزاری انتخابات تحت الشعاع قرار دهد؛ به ویژه این که دو طرف بر جذب آرای رأی دهندگان مردد تمرکز کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG