لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

کلینتون از اف بی آی خواست تمامی اطلاعاتی را که در اختیار دارد منتشر کند


در صحنه مبارزات انتخاباتی برای انتخاب چهل و پنجمین رییس جمهوری، هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات که در اوج نظرخواهی‌هاست به تحقیقات جدید پلیس فدرال آمریکا در مورد احتمال وجود اطلاعات طبقه بندی شده در کامپیوتر و تلفن همراه همسر سابق دستیار ویژه خود، هما عابدین، واکنش نشان داد.

خانم کلینتون جمعه شب گفت اف بی آی هنوز با او تماسی نگرفته و از پلیس فدرال خواست تمامی اطلاعاتی را که در اختیار دارد منتشر کند . وی که در در ایالت آیووا صحبت می‌کرد، افزود مردم آمریکا پیش از رأی دادن در انتخابات هشتم نوامبر سزاوار حداکثر آگاهی ممکن هستند.

وی گفت «ما از موضوع تحقیق خبری نداریم. بنابراین من از اف بی آی می خواهم که اطلاعاتی که در اختیار دارد منتشر کند. حتی رییس اف بی آی در نامه اش گفته که ممکن است اطلاعاتی که به تازگی بدست آوردند مهم نباشد، بنابراین آن را منتشر کنید.»

جیمز کومی رییس اف بی آی در بخشی از نامه روز گذشته خود به کنگره نوشته است، اف بی آی ایمیل هایی که به نظر می رسد مربوط به تحقیقات پیشین است را به دست آورده است.

ایمیل های محرمانۀ جدید در جریان تحقیقات فدرال پیرامون پیامک‌های جنسی عضو سابق کنگره از حزب دموکرات آنتونی وینِر، همسر سابق هما عابدین دستیار نزدیک هیلاری کلینتون، کشف شده است. این ایمیل ها در دستگاه مشترکی بوده که توسط این زوج استفاده می شده است.

این خبر برای آقای ترامپ که برای رسیدن به صدر نظرخواهی ها و به تبع آن به کاخ سفید سخت در تلاش است؛ بسیار خوشایند است. وی بارها پیش از این از عملکرد پلیس فدرال، وزارت دادگستری در عدم اعلام جرم علیه خانم کلینتون در اتمام تحقیقات قبلی شدیدا انتقاد کرده بود.

آقای ترامپ گفت «در سخنرانی کوتاهی هیلاری کلینتون سعی کرد تحقیقات را سیاسی کاری جلوه دهد به طوری که ادعا کرد که رییس اف بی آی نامه خود را صرفا به اعضای جمهوریخواه کنگره فرستاده است؛ این یک دروغ است. این نامه به رهبران دموکرات‌ها و جمهوریخواهان ارسال شده است. اف بی آی فقط در صورتی که به جرم مشخصی دست یافته باشد، این پرونده را باز به جریان انداخته است.«

نامزد جمهوریخواهان افزود «ما نباید اجازه دهیم که او با دیدگاه مجرمانه اش وارد کاخ سفید شود، به خاطر این که اف بی آی و وزارت دادگستری جرات این را که تحقیقات را به دوباره به جریان بیاندازند و اشتباه گذشته را جبران کنند، احترام قائلم.»

کاخ سفید صرفا اعلام کرده است که اطلاع قبلی از مساله تحقیقات جدید توسط اف بی آی نداشته است، اما نظر رئیس جمهوری نسبت به وزیر خارجه پیشین خود تغییر نکرده است.

باراک اوباما روز گذشته در کارزار تبلیغاتی دموکرات‌ها در ایالت فلوریدا به نفع هیلاری کلینتون شرکت کرد و گفت «او همیشه مورد قدردانی قرار نمی گیرد، اما با جدیت کاری می کند. او از چالش‌های در پیش روی آمریکا مطلع است. می داند درباره چه حرف می زند. واگر مشکلاتش زیاد شود، ناله و شکایت نمی کند. هیچگاه از او نمی شنوی که در همه چیز تقلب شده.»

برپایه جدیدترین نظرخواهی شبکه خبری ای بی سی، هیلاری کلینتون با ۴۷ درصد محبوبیت و دونالد ترامپ با ۴۵ درصد در برابر هم قرار دارند. مردم آمریکا روز هجدهم آبان ماه رییس جمهوری آتی را انتخاب می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG