لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

کاخ سفید: اف بی آی قصد برنامه ریزی به نفع کاندیدا یا حزب خاصی را ندارد


به دنبال حمله متحدان هیلاری کلینتون به جیمز کومی رئیس اف بی آی، کاخ سفید از آقای کومی در مقابل اتهاماتی که برخی دمکراتها به او زده و گفته اند که او قصد دخالت در انتخابات را داشت، دفاع کرد.

جاش ارنست سخنگوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت که گمان نمی کند کومی از طریق افشای بررسی ایمیلهای تازه خوانده شده ای که بی ربط به استفاده از سرور خصوصی توسط خانم کلینتون، «مخفیانه در حال برنامه ریزی به نفع یک کاندیدا یا حزب سیاسی خاصی بوده باشد.» ارنست گفت کومی «در موقعیت دشواری است.»

جاش ارنست در عین حال گفت اوباما به اصول و سنتی معتقد است که می گوید بحث عمومی درباره آن دسته از تحقیقات اف بی آی که بر روند سیاسی کشور تاثیر می گذارد.

ارنست در جلسه روزانه خود با خبرنگاران گفت: «من از تصمیم کومی در اطلاع دادن این تحقیقات به عموم نه دفاع می کنم و نه انتقاد می کنم. رئیس جمهوری معتقد است که احترام گذاشتن به آن هنجارها، سنت ها و دستور العمل ها مهم است.»

شبکه خبری بلومبرگ می نویسد دمکرات هایی که تلاش می کنند جلوی ضربه سیاسی به کلینتون را تنها هشت روز مانده به انتخابات بگیرند، در واقع به طور علنی نگرانی خود را از این نشان می دهند که نتیجه انتخابات می تواند تحت تاثیر افشاگری کومی باشد. متحدان کلینتون انگیزه جیمز کومی را از افشای محتوای ایمیل های مرتبط با کلینتون زیر سوال برده اند.

الیجاه کامینگز رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمرکیا روز دوشنبه گفت که اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا به همان اندازه که درباره خانم کلینتون صراحت به خرج داده درباره ارتباط ترامپ با روسیه روشنگر نبوده است.

او گفت: «نمی دانم آقای کومی چطور تصمیمش در نگه داشتن اطلاعات مربوط به ترامپ و در عین حال اعلام علنی روند تحقیقات علیه کلینتون، آن هم چند روز قبل از انتخابات را توجیه خواهد کرد.

هری رید، سناتور ارشد دمکرات نیز روز دوشنبه در نامه ای گفت کومی با افشای بررسی ایمیل ها در زمان کوتاه باقیمانده به انتخابات مرتکب قانون شکنی شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG