لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

اوباما در جنجال ایمیل های کلینتون کجا ایستاده است


باراک اوباما در مجمع عمومی حزب دمکرات در فیلادلفیا از خانم کلینتون برای ریاست جمهوری حمایت کرد. ژوئیه ۲۰۱۶
باراک اوباما در مجمع عمومی حزب دمکرات در فیلادلفیا از خانم کلینتون برای ریاست جمهوری حمایت کرد. ژوئیه ۲۰۱۶

جنجال اخیر درباره ماجرای ایمیل های هیلاری کلینتون، باراک اوباما را در جایگاهی قرار داده که هیچ رئیس جمهوری نمی خواهد باشد: مابین دادستان کل، رئیس پلیس فدرال، و کاندیدای محبوبش برای جانشینی خود در کاخ سفید.

اوباما در این کشمکش سعی می کند فاصله خود را با یک مسئله داخلی که به عموم راه یافته حفظ کند. خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد، اوباما در طول سال های ریاست جمهوری خود سعی کرده به این مفهوم که دستگاه قضایی باید مستقل عمل کند پایبند بماند و درباره آن داد سخن بسیار داده، اما این بار عزم خود را برای دفاع از خانم کلینتون جزم کرده است.

دموکرات ها امیدوارند که رویکرد اوباما در این که خود را از تحقیقات اف بی آی به دور نگاه دارد، با آنچه که دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه می گوید در تناقض است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه درباره سکوت اوباما گفت: «من از تصمیم کومی (رئیس اف بی آی) مبنی بر این که درباره تحقیقات با عموم مردم در ارتباط خواهد بود، نه دفاع می کنم و نه انتقاد.»

جیمز کومی رئیس پلیس فدرال آمریکا روز جمعه از تصمیم خود برای بازگشایی تحقیقات دیگری درباره ایمیل های جنجالی خانم کلینتون خبر داد. بسیاری از چهره های دولتی از آن روز کومی را هدف انتقادات خود قرار داده اند.

برخی مقامات وزارت دادگستری به خبرنگاران گفته اند که به جیمز کومی رئیس اف بی آی هشدار داده بودند که تا قبل از روز انتخابات از اعلام تصمیم خود به کنگره پرهیز کند و او به این هشدار بی توجهی کرد.

هیلاری کلینتون، قانونگذاران ارشد و ده ها دادستان سابق از دو حزب تصمیم کومی را مورد انتقاد قرار داده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد که کومی در نامه خود به کنگره گفته ایمیل ها در تحقیقاتی غیرمرتبط درباره آنتونی وینر نماینده سابق مجلس نمایندگان و همسر هما عابدین دستیار نزدیک خانم کلینتون پیدا شدند. اما نامه کومی نمی گوید که ایمیل ها چه چیزی را نشان می دهند و همین ابهام رای دهندگان را درباره این که آیا می خواهند به او رای دهند یا خیر برسر دوراهی قرار داده است.

جاش ارنست دیروز گفت که اوباما طرفدار سنت های چندصدساله اف بی آی و وزارت دادگستری است که می گوید باید «بحث و اظهار نظر عمومی و علنی درباره تحقیقات محدود شود.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG