لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

آسوشیتدپرس: از اف بی آی خواسته شده بود تا انتخابات در مورد ایمیل‌های کلینتون سکوت کند


یک روز پس از اعلام ازسرگیری تحقیقات اف بی آی درباره پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، خبرگزاری آسوشیتدپرس از درخواست وزارت دادگستری از اف بی آی برای سکوت در این مورد خبر داد.

جیمز کومی رئیس اف بی آی روز جمعه و در حالی که ۱۰ روز بیشتر به انتخابات هشتم نوامبر باقی نمانده بود، اعلام کرد که با دسترسی به مدارک جدیدی در جریان یک پرونده جداگانه، تحقیقات درباره استفاده خانم کلینتون از سرور ایمیل شخصی برای انجام مکاتبات آنلاین در زمان وزارت خارجه، بار دیگر از سر گرفته خواهد شد.

آسوشیتدپرس روز شنبه به نقل از مقامات دولت آمریکا نوشت، وزارت دادگستری نسبت به در جریان گذاشتن کنگره در مورد تحولات جدید در این پرونده، به اف بی آی هشدار داده بود؛ چرا که به اعتقاد مقامات وزارت دادگستری، در فاصله کوتاه باقی مانده تا انتخابات، این کار تبعات بالقوه‌ای در پی خواهد داشت.

این مقام‌های دولتی که هویت آنها در گزارش آسوشیتدپرس فاش نشده است، می‌گویند وزارت دادگستری به این نتیجه رسیده است که ارسال نامه در این زمینه به کنگره، با سیاست‌های آن وزارتخانه – که نباید به نحوی عمل کرد که تحقیقات در زمینه‌ای مشخص به نفع نامزدی خاص تمام شود – همخوان نخواهد بود.

این مقامات، که به گفته آسوشیتدپرس اجازه ندارند به صورت عمومی درباره امور داخلی وزارت دادگستری صحبت کنند، همچنین تاکید کرده اند که تهیه نامه و ارسال آن به کنگره از سوی جیمز کومی رئیس اف بی آی، مستقل از وزارت دادگستری انجام شده است.

هیلاری کلینتون شب گذشته در سخنانی در ایالت آیووا، با بیان این که اف بی آی هنوز با او تماسی نگرفته است، از پلیس فدرال خواست تمامی اطلاعاتی را که در اختیار دارد منتشر کند. وی در ادامه افزود که مردم آمریکا پیش از رأی دادن در انتخابات هشتم نوامبر سزاوار حداکثر آگاهی ممکن هستند.

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه که بارها از موضوع استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی برای مکاتبات دولتی علیه او استفاده کرده، نیز شب گذشته در جمع گروهی از هواداران خود در نیوهمشایر، ضمن استقبال از اقدام رئیس اف بی آی، گفت ابعاد این مسئله در حدی است که تا پیش از این ندیده بودیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG