لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۹

اوباما از تصمیم رئیس اف‌بی‌آی درباره کلینتون انتقاد کرد


اوباما حمایت از کلینتون را با سخنرانی در برخی ایالت ها دنبال می کند.
اوباما حمایت از کلینتون را با سخنرانی در برخی ایالت ها دنبال می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در مورد اطلاع رسانی به کنگره درباره پرونده جدید ایمیل‌های کلینتون انتقاد کرد.

آقای اوباما در مصاحبه ای که روز چهارشنبه پخش شد گفت: «ما بر اساس اطلاعات ناقص اقدام نمی کنیم.»

او به شبکه NowThis News گفت: «ما بر اساس اطلاعات درز کرده اقدام نمی کنیم. ما بر اساس تصمیمات محکمی که گرفته شده اقدام می کنیم.»

باراک اوباما گفت زمانی که آخرین بار پرونده ایمیل‌های کلینتون بررسی شد، نتیجه ای که وزارت دادگستری گرفت، نتیجه ای که بارها تحقیقات کنگره به آنها رسید، این بود که او (کلینتون) اشتباهاتی کرده است اما کاری نبوده که قابل پیگرد قضایی باشد.

به گزارش نیویورک تایمز، آقای اوباما نامی از جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا نبرد اما کاملا در مصاحبه مشخص بود که منظورش از انتقادات آقای کومی است.

باراک اوباما گفت تلاش کرده است که طوری نشود که گویی او در تحقیقاتی که باید مستقل باشد، دخالت می کند. او با این حال اعتماد خود را به درستی هیلاری کلینتون ابراز کرد.

اظهارات آقای اوباما در حالی است که در نظرسنجی تازه ای بی سی نیوز و واشنگتن پست آمریکا احتمال رای آوردن هر دو نامزد ۴۶ درصد است. این نظرسنجی پس از ماجرای اخیر ایمیل های کلینتون برگزار شده است.

جمعه گذشته، جیمز کومی، رئیس اف بی آی نامه ای به کنگره آمریکا نوشت و به آنها اعلام کرد که ایمیل های جدیدی از خانم کلینتون در کامپیوتر هما عابدین، دستیار او پیدا شده که اف بی آی باید آنها را بررسی کند.

این نامه آقای کومی در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت. بخصوص که سه ماه پیش رئیس اف بی آی اعلام کرده بود در ماجرای ایمیل های خانم کلینتون هیچ فعل مجرمانه ای به باور او روی نداده و دادستان کل آمریکا بر روی این نظر آقای کومی، ختم پرونده ایمیل های کلینتون را اعلام کرده بود.

خانم کلینتون متهم شده بود که در زمان وزارت خارجه آمریکا بجای استفاده از سرور دولتی، از یک سرور شخصی برای میزبانی ایمیل های خود استفاده کرده است. منتقدان می گفتند اینکار بخاطر موقعیت شغلی حساس او اشتباه و جرم بوده چون امکان درز اطلاعات محرمانه وجود داشت.

همزمان با نامه جدید رئیس اف بی آی، ستاد های انتخاباتی دو نامزد واکنش نشان دادند. ستاد ترامپ این نامه را نشانه ای از جرایم مخفی کلینتون در زمان وزارت خارجه دانست و ترامپ از آمریکایی ها خواست به او رای دهند.

هیلاری کلینتون و ستاد او نیز آقای کومی را به اقدام خلاف روال و جهت گیری تاثیر گذار در انتخابات متهم کردند.

براساس یک قانون، کارمندان دولت فدرال آمریکا حق ندارند اقدامی کنند که بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

ستاد کلینتون می گوید نوشتن این نامه از سوی رئیس اف بی آی در حالیکه معلوم نیست نتیجه آن کی مشخص شود، اقدامی به نفع ترامپ است. کارشناسان می گویند عملا امکان ندارد بررسی ایمیل های هما عابدین که بیش از ۶۵۰ هزار ایمیل را شامل می شود، در مدت کوتاه منتهی به انتخابات پایان بگیرد.

دو نامزد در رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا با بحران هایی مواجه بوده اند. دو ماه پیش ویدئویی از دونالد ترامپ منتشر شد که او اظهارات رکیکی علیه زنان بر زبان آورد که باعث شد حتی برخی هم حزبی ها سخنان او را تقبیح کنند.

هیلاری کلینتون هم در ماههای اخیر با انتقاداتی بخاطر ماجرای ایمیل هایش و همچنین افشای اسناد ویکی لیکس مواجه شد که در آن اسناد او اظهاراتی علیه آنچه شعار انتخاباتی اش است، بیان کرده بود.

روز سه شنبه ۱۸ آبان انتخابات آمریکا برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG