لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

انتشار جهانیِ اجرا در پناهگاه؛ ویلون‌نوازیِ هنرمند اوکراینی زیر بمباران روس‌ها


ورا لیتوفچنکو
ورا لیتوفچنکو

ویولون‌نوازی یک هنرمند جوان اوکراینی در پناهگاه نموری در شهر محاصره شده «خارکیف»، مورد استقبال زیاد شهروندان جهان دیجیتال قرار گرفته‌است.

انتشار تصاویر اجرای «ورا لیتوفچنکو» در زیر بمباران شدید شهر توسط نیروهای روسی، در یک زیرزمین مخروبه، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

در این تصاویر، ورا که این روزها، «ویلونیست سرداب اوکراین» لقب گرفته است، برای ساکنین یک ساختمان که در زیر زمین پناه گرفته‌اند، ‌ویولن می‌نوازد تا امید آنها را زنده نگاه دارد.

از هنگامی که بمباران شدید روسیه در شهر خارکیف در شمال‌شرق اوکراین از دو هفته پیش شروع شد، ورا لیتوفچنکو، پدرش، ‌و اهالی ساختمان در این زیرزمین پناه گرفته‌اند.

این نوازنده ۳۹ ساله در فاصله آتش‌بس کوتاه روز چهارشنبه، از طریق اسکایپ با آسوشیتدپرس مصاحبه کرد و به این خبرگزاری گفت که تمامی نقاط شهر به شدت، بمباران می‌شود.

او در ادامه افزود که در میان حدود ۱۲ نفری که در این زیرزمین پناه گرفته‌اند، کودک، نوجوان، و کهنسال نیز دیده می‌شود.

ورا لیتوفچنکو بعد از یک هفته خزیدن در پناهگاه، تصمیم گرفت تا برای تقویت روحیه خود و همسایگانشان بنوازد و برای دقایقی هرچند کوتاه، به چیز دیگری به جز جنگ فکر کنند.

ورا لیتوفچنکو
ورا لیتوفچنکو

او در ادامه تصمیم گرفت که اجراهای خود را در فضای مجازی منتشر کند. اتفاقی که با استقبال غیرمنتظره کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و خودش هم غافلگیر شد.

به گفته ورا لیتوفچنکو، او قطعات را برای دوستان و اقوام خود به اشتراک گذاشت، ولی بعد متوجه شد که این قطعات، به‌صورت گسترده‌ای در فیسبوک یا یوتیوب بازنشر می‌شود و مورد توجه قرار گرفته است.

این نوازنده جوان از اینکه ویولن‌نوازی او به نمادی از مقاومت مردم اوکراین، تبدیل شده است و به آنها امید می‌دهد، بسیار خرسند است.

ورا لیتوفچنکو پیش از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، استاد موسیقی بود و برای ارکستر اپرای شهر خارکیف می‌نواخت.

XS
SM
MD
LG