لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

ادامه واکنش‌های جهانی به حمله روسیه به زایشگاه شهر ماریوپل اوکراین


حمله هوایی روسیه به زایشگاه ماریوپل (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)
حمله هوایی روسیه به زایشگاه ماریوپل (۱۸ اسفند ۱۴۰۰)

حمله هوایی روسیه به زایشگاه ماریوپل که سه کشته به جای گذاشت واکنش‌های زیادی به همراه داشته است.

حمله به این بیمارستان در حالی رخ داد که روسیه با توقف ۱۲ ساعته درگیری‌ها موافقت کرده بود تا غیرنظامیان بتوانند شهرها را تخلیه کنند.

مقامات اوکراینی و بریتانیایی این حمله را «جنایت جنگی» خواندند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی نوشت: «گلوله‌باران زایشگاه توسط روسیه یک جنایت جنگی فجیع است. حملات هوایی به مناطق مسکونی و بلوک های دسترسی کاروان‌های کمک‌رسانی توسط نیروهای روسیه باید فورا متوقف شود.»

کارکنان فوریت‌های پزشکی تلاش‌های خود را برای رساندن مواد غذایی و تجهیزات پزشکی به شهرهای محاصره‌شده و بیرون راندن غیرنظامیان آسیب‌دیده از سر گرفته‌اند.

مقامات اوکراینی می‌گویند که یک کودک در میان کشته‌شدگان این حمله هوایی بوده است. علاوه بر این، ۱۷ نفر از جمله زنان در حال زایمان، پزشکان و کودکان مدفون در زیر آوار زخمی شده‌اند.

مدیر اجرایی یونیسف در بیانیه‌ای گفت که از دیدن تصاویر کودکان خردسال و زنان باردار زیر آوار «وحشت‌زده» شده است. او گفت این حمله، آسیب وحشتناکی را که این جنگ برای کودکان و خانواده‌های اوکراین به بار آورده است برجسته می‌کند.

وی همچنین اشاره کرد که در کمتر از دو هفته، حداقل ۳۷ کودک کشته و ۵۰ کودک زخمی شده‌اند و بیش از یک میلیون کودک از اوکراین به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

تصاویر زنان باردار پوشیده در غبار و خون بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، گفت: «سازمان بهداشت جهانی خواستار توقف فوری حملات به مراکز مراقبت‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها، کارکنان بهداشتی، و‌ آمبولانس‌ها شده است و هیچ‌یک از این‌ها هرگز و هرگز نباید هدف قرار گیرند.»

سازمان پزشکان بدون مرز نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد که حملات به مراکز بهداشتی، ظرفیت اندکی که برای درمان موارد فوری باقی مانده است را نابود می‌کند و در شهری که نظام سلامت آن نزدیک به فروپاشی است، محروم کردن مردم از مراقبت های بهداشتی حیاتی، نقض قوانین جنگ است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در توییتی این حمله را «قساوت» توصیف کرد و گفت «جهان تا کی ترور را نادیده می‌گیرد؟ حریم هوایی را ببندید! کشتار را متوقف کنید! شما قدرت دارید اما به نظر می رسد که انسانیت را از دست داده‌اید.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نگرانی‌ها در مورد تلفات غیرنظامیان را رد کرد و آن را «فریاد رقت انگیز» دشمنان روسیه خواند. لاوروف بدون ارائه مدرکی مدعی شد که بیمارستان ماریوپل توسط مبارزان راست افراطی که از آن به عنوان پایگاه استفاده می‌کردند، تصرف شده است.

این در حالی است که تصاویر منتشر شده، زنان باردار و کودکان را در محل نشان می‌دهند.

سازمان بهداشت جهانی، روز چهارشنبه ۱۸ حمله به ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی در اوکراین را تأیید کرد. تدروس آدهانوم، دبیر کل این سازمان، گفته است که این حملات منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر و زخمی شدن ۱۶ نفر شده است.

[منبع: آسوشیتدپرس]

XS
SM
MD
LG