لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۹

هشدار یونسکو نسبت به تخریب میراث فرهنگی اوکراین


کلیسای جامع «سنت سوفیا» در کی‌یف
کلیسای جامع «سنت سوفیا» در کی‌یف

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در مورد اثرات جنگ بر فرهنگ و تاریخ اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد همچنین از حمله به ابنیه و مکان‌های تاریخی اوکراین نیز ابراز نگرانی کرده است.

یونسکو در بیانیه‌ای می‌گوید که با مشارکت مقامات اوکراینی، در تلاش است که هر چه سریع‌تر آثار تاریخی و مکان‌های مهم سرتاسر اوکراین را با «نشان متمایز کنوانسیون لاهه ۱۹۵۴» در رابطه با محافظت از میراث فرهنگی در مناقشه‌های مسلحانه، علامت‌گذاری کند.

اوکراین دارای هفت مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است که از این میان کلیسای جامع «سنت سوفیا» در کی‌یف که هنر معماری اوایل قرن یازدهم را برجسته می‌کند، جایگاه ویژه‌ای دارد.

بنای یادبود هولوکاست در «بابی‌ یار» از دیگر نمادهای مهم اوکراین است که چند روز پیش، در جریان بمباران برج رادیو و تلویزیون دولتی اوکراین، هدف حمله قرار گرفت.

اودره آزوله، دبیرکل یونسکو، می‌گوید: «ما باید از این میراث فرهنگی به عنوان سندی‌ برای گذشته و همچنین به عنوان ابزار صلح برای آینده محافظت کنیم.»

مجموعه فرهنگی «اسمیتسونیون» در آمریکا نیز از آغاز برنامه‌ای برای حفظ یادگارهای فرهنگی و تاریخی اوکراین خبر داده است.

لونی بونچ، دبیر مجموعه اسمیتسونیون، در بیانیه‌ای گفت: «زیبایی هنر، معماری، ادبیات و موسیقی اوکراین طی دهه‌ها شکوفا شده است؛ موزه‌های این کشور از معتبرترین موزه‌های اروپا هستند. اگر می‌خواهیم به زمانی برسیم که مردم از هر فرهنگ، مذهب و ملیت بتوانند به طور مسالمت آمیز همزیستی داشته باشند، ابتدا باید خودمان و یکدیگر را درک کنیم.»

این برنامه در قالب «برنامه نجات فرهنگی مجموعه اسمیتسونیون» گنجانده شده است.

برنامه نجات فرهنگی مجموعه اسمیتسونیون پیشتر در کشورهای عراق و هائیتی و منطقه پورتوریکو فعال شده و در حفظ و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی پس از بحران نظامی و یا بلایای طبیعی مؤثر بوده است.

[منبع: آسوشیتدپرس]

XS
SM
MD
LG