لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۳

حمایت کامالا هریس از تحقیق درباره ارتکاب «جنایات جنگی» توسط روسیه


کامالا هریس
کامالا هریس

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، با اشاره به «جنایات» مربوط به بمباران غیرنظامیان، از جمله حمله به یک بیمارستان کودکان، از درخواست‌ها برای انجام تحقیقات بین‌المللی درباره تهاجم نظامی روسیه به اوکراین حمایت کرد.

کامالا هریس که همراه با آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر ورشو شرکت داشت، بمباران چهارشنبه یک بیمارستان کودکان در شهر ماریوپل، صحنه‌های تخلیه زنان باردار خون‌آلود، و همچنین سایر حملات به غیرنظامیان در اوکراین را محکوم کرد.

با این حال معاون ریاست جمهوری ایالات متحده که به منظور نشان دادن حمایت آمریکا از اعضای ناتو در شرق اروپا به لهستان رفته است، به صورت مستقیم روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم نکرد.

کامالا هریس با اشاره به این که سازمان ملل متحد پیشتر روندی را برای بررسی اتهامات آغاز کرده است، گفت که این تحقیقات «قطعا» باید انجام شود، و در ادامه افزود که بدون شک جهانیان این جنگ، و عملکرد روسیه در رابطه با این «تجاوزات» و «جنایات» را دنبال می‌کند.

آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان نیز در سخنان خود تأکید کرد که روس‌ها در اوکراین مرتکب «جنایت جنگی» می‌شوند. او در ادامه افزود که این تهاجم ویژگی‌های یک «نسل‌کشی» را دارد و هدف آن «از بین بردن» و «نابودی» یک ملت است.

کامالا هریس در این کنفرانس مطبوعاتی از مردم لهستان به دلیل سخاوتمندی آنها برای پذیرش نزدیک به ۱.۵ میلیون پناهجوی اوکراینی که پس از حمله روسیه وارد این کشور شده‌اند، قدردانی کرد.

کامالا هریس همراه با آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان
کامالا هریس همراه با آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان

او بعدازظهر پنجشنبه با تعدادی از این پناهجویان اوکراینی دیدار کرد ‌و ضمن تحسین شجاعت آنها، گفت که این ملاقات در اطلاع‌رسانی درباره کمک‌رسانی‌های ایالات متحده تأثیرگذار است.

در حال حاضر بیش از دو میلیون پناهجو از اوکراین گریخته‌اند که بیش از نیمی از آنها در لهستان هستند و انتظار می‌رود که این رقم در روزهای آینده افزایش یابد.

خانم هریس در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود با رئیس جمهوری لهستان به این کشور اطمینان داد که ایالات متحده از لهستان برای میزبانی از پناهجویان اوکراینی حمایت می‌کند.

رهبران کنگره ایالات متحده، چهارشنبه به یک توافق فراحزبی رسیدند که بر اساس آن ۱۳.۶ میلیارد دلار کمک اضطراری به اوکراین اختصاص داده می‌شود که بخشی از آن در رابطه با کمک‌های انسادوستانه به پناهجویان این کشور است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین قرار است که در شهر ورشو با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا دیدار کند که او نیز برای حمایت از متحدان خود و گفت‌وگو درباره اوکراین راهی اروپا شده است.

کامالا هریس در ادامه سفر اروپایی خود به رومانی خواهد رفت تا با مقامات این کشور درباره رویدادهای اخیر اوکراین و بحران انسانی ناشی از حمله روسیه گفت‌وگو گند.

[منبع: آسوشیتدپرس]

XS
SM
MD
LG