لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

افزایش اعتراضات به بازداشت ستاره آمریکایی بسکتبال در روسیه


بریتنی گرینر
بریتنی گرینر

اعتراضات نسبت به بازداشت بریتنی گرینر، ستاره آمریکایی بسکتبال ‌و دارنده دو مدال طلای المپیک، در روسیه و درخواست آزادی او رو به افزایش است.

به گفته مقامات روسی، بریتنی گرینر به اتهام حمل مواد مخدر در فرودگاه بازداشت شده است، این در حالی است که دستگیری او در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین و اقدامات تنبیهی شدید آمریکا علیه مسکو تا حدی غیرعادی به نظر می‌رسد.

بریتنی گرینر ۳۱ ساله که در لیگ ملی بسکتبال زنان آمریکا برای تیم «فینیکس مرکوری» بازی می‌کند، چند سالی است که در فصل تعطیلات به روسیه می‌رود و در یک تیم روسی نیز توپ می‌زند.

سرویس گمرگ فدرال روسیه بدون اشاره به نام فرد خاصی اعلام کرد که یک شهروند آمریکایی را که از نیویورک وارد فرودگاه «شرمتیوکو» شده بود به اتهام حمل «روغن شاهدانه» بازداشت کرده است.

بریتنی گرینر
بریتنی گرینر

هنوز مشخص نیست که این بازیکن آمریکایی دقیقا چه زمانی در فرودگاه بازداشت شد ‌و در چه مکانی زندانی است.

این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین وارد دومین هفته خود شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، شنبه گذشته اوکراین و قدرت‌های غربی را تهدید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه کشورش «معادل اعلام جنگ» است.

به عقیده برخی از کارشناسان دستگیری یک ورزشکار شاخص آمریکایی در روسیه در چنین شرایطی غیرعادی محسوب می‌شود.

این در حالی است که اتهامات غیرواقعی و ساختگی مسکو علیه منتقدین، ناراضیان، شهروندان خارجی، و حتی شهروندان عادی در این کشور بسیار رایج است.

دستگیری بریتنی گرینر با اعتراض فدراسیون بسکتبال آمریکا، لیگ ملی بسکتبال آمریکا، انجمن بازیکنان زن بسکتبال آمریکا، و باشگاه مرکوری در شهر فینیکس مواجه شده است.

بریتنی گرینر
بریتنی گرینر

کنشگران حقوق بشر نیز با راه‌اندازی یک کارزار اعتراضی خواستار آزادی فوری این ستاره بسکتبال شده‌اند؛ این تومار تاکنون توسط ده‌ها نفر امضا شده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که این وزارت‌خانه از دستگیری یک شهروند آمریکایی در روسیه آگاه است، گفت که «هرگاه یک شهروند آمریکایی در خارج از کشور دستگیر شود، ما آماده ارائه خدمات کنسولی مناسب هستیم.»

بریتنی گرینر از سال ۲۰۱۵ در فصل تعطیلات لیگ ملی زنان آمریکا برای تیم روسی «اکاترینبرگ» بازی می‌کند. او نقش مهمی در قهرمانی این تیم در رقابت‌های لیگ اروپا در سال ۲۰۲۱ داشت.

[منبع:‌سی‌ان‌ان]

XS
SM
MD
LG