لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

دارایی‌های مالک روس باشگاه چلسی توقیف شد


رومن آبراموویچ، مالک  روس باشگاه چلسی
رومن آبراموویچ، مالک  روس باشگاه چلسی

رومن آبراموویچ، مالک روس باشگاه چلسی، توسط بریتانیا تحریم و تمام دارایی‌های او توقیف شد.

این تحریم فعالیت‌های باشگاه چلسی، مدافع عنوان قهرمانی اروپا، را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار داده است. آبراموویچ یکی از هفت روس ثروتمند در بریتانیا است که دارایی‌های آنها توسط دولت مسدود شده است.

آبراموویچ از سال ۲۰۰۳ مالک باشگاه چلسی لندن است
آبراموویچ از سال ۲۰۰۳ مالک باشگاه چلسی لندن است

آبراموویچ از سال ۲۰۰۳ مالک چلسی بوده و بارها هرگونه ارتباط سیاسی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را رد کرده است. اما دولت بریتانیا او را به عنوان «الیگارش طرفدار کرملین» معرفی کرده است.

او‌ که یک هفته پس از تهاجم روسیه به اوکراین از قصد فروش باشکاه چلسی و صرف عواید آن برای کمک به قربانیان جنگی اوکراین خبر داد، هم اینک‌ حق فروش چلسی را نیز نخواهد داشت. حتی تلاش او‌ برای میانجیگری میان روسیه و‌ اوکراین برای پایان دادن به جنگ از سوی رسانه های انگلیس، غیر واقعی و‌ نمایشی توصیف شد.

منتقدان آبراموویچ با اشاره به ارتباط نزدیک این سرمایه‌دار نفتی روس با ولادمیر پوتین و‌ دولت روسیه خواستار تحریم وی بودند. هم‌اینک، توقف فرآیند فروش این باشگاه تنها محدودیت ناشی از تحریم آبراموویچ‌ نیست و محدودیت‌های بی‌سابقه‌ای بر این توانایی تیم لیگ برتری توسط دولت بریتانیا اعمال شد.

از سال ۲۰۰۳ تا کنون، باشگاه چلسی ۱۹ جام به دست آورده است
از سال ۲۰۰۳ تا کنون، باشگاه چلسی ۱۹ جام به دست آورده است

بر اساس اعلام دولت، طبق شرایطی که از آن با نام مجوز ویژه یاد میکند، باشگاه چلسی می تواند به حضور خود در رقابت‌های فوتبال بریتانیا ادامه دهد و حقوق کارکنانش را پرداخت نماید. اما باشگاه نمی‌تواند به هیچ هواداری بلیت جدید بفروشد، بازیکن جدید به خدمت بگیرد و‌ یا با بازیکنان فعلی تمدید قرارداد نماید. ضمن آن که حق امضای سند همکاری و قرارداد را با اسپانسرهای مالی نخواهد داشت. این باشگاه حق فروش کالا و‌ پوشاک ورزشی را هم ندارد.

برخی کارشناسان بر این باورند که باشگاه چلسی باید به صورت سهامی عام فروخته شود تا دیگر جزو دارایی آبراموویچ نباشد و درآمد حاصل از آن صرف اهداف بشردوستانه شود، اما هم اینک چنین اقدامی امکان‌پذیر نیست.

XS
SM
MD
LG