لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

هشدار کاخ سفید نسبت به احتمال استفاده روسیه از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه اوکراین


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

ایالات متحده ضمن رد ادعاهای روسیه در رابطه با تهیه و تولید غیرقانونی سلاح‌های شیمیایی در اوکراین، علناً هشدار داده است که روسیه ممکن است به دنبال استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین باشد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این هفته بدون ارائه هرگونه دلیل و مدرک اوکراین را به داشتن آزمایشگاه‌های چنگ‌افزارهای شیمیایی و بیولوژیکی با حمایت ایالات متحده، متهم کرده بود. اما جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، ادعای روسیه را «ابلهانه» خواند و گفت که ممکن است این ادعا بخشی از زمینه‌سازی روسیه برای استفاده از این‌گونه جنگ‌افزارهای کشتار جمعی علیه اوکراین باشد.

خانم ساکی روز چهارشنبه در توییتی این اقدامات را ترفند آشکار روسیه برای توجیه «حمله از پیش برنامه‌ریزی شده، بدون تحریک قبلی، و غیرموجه» خود به اوکراین دانست و هشدار داد: «اکنون که روسیه این ادعاهای دروغین را مطرح کرده و چین هم ظاهراً این پروپاگاندا را تأیید کرده است، همه ما باید مراقب باشیم؛ چرا که احتمال دارد روسیه از جنگ‌افزارهای شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین استفاده کند، یا با استفاده از آنها یک عملیات پرچم دروغین را به وجود آورد.»

عملیات «پرچم دروغین» به اقدامات و عملیات‌هایی اطلاق می‌شود که توسط یک گروه یا کشور به گونه‌ای انجام می‌شود که به نطر برسد کار گروه‌ها یا کشورهای دیگر بوده است.

ایالات متحده ماه‌ها در مورد عملیات «پرچم دروغین» روسیه به منظور ایجاد بهانه‌ای برای تهاجم هشدار داده است. هشدار روز چهارشنبه کاخ سفید حاکی از آن بود که روسیه ممکن است به دنبال ایجاد دستاویزی ساختگی برای تشدید بیشتر درگیری‌ها باشد.

XS
SM
MD
LG