لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

دو هفته بعد از استعفای ناگهانی؛ سعد حریری وارد فرانسه شد


از استعفای دو هفته پیش، این اولین سفر حریری به خارج از خاورمیانه است.
از استعفای دو هفته پیش، این اولین سفر حریری به خارج از خاورمیانه است.

شبکه های خبری از ورود «سعد حریری» نخست وزیر لبنان به پاریس خبر دادند.

از زمان استعفای ناگهانی آقای حریری، و یک سفر کوتاه به امارات،‌ این نخستین سفر او به خارج از خاورمیانه است.

سعد حریری در جریان سفر به ریاض، به طور غیرمنتظره‌ای در یک پیام ویدئویی از پیش ضبط شده گفت در اعتراض به دخالت ایران در امور کشورهای عرب، از مقام نخست وزیری لبنان کناره گیری می‌کند.

رئیس جمهوری لبنان استعفای آقای حریری را نپذیرفت و خواستار بازگشت او به لبنان شد.

عدم بازگشت حریری به مجموعه ای از گمانه زنی ها منجر شد که می گفتند حریری در عربستان بازداشت است بخصوص که حضور او در عربستان همزمان با موج دستگیری شاهزاده های عربستانی شده بود. با این حال او در چند اظهارنظر محدود گفت بازداشت نیست و باز می گردد.

سعد حریری کمی بعد از اعلام استعفا سفر چند ساعته ای به امارات داشت اما برخی خبرگزاری ها آن را دلیلی بر آزادی او ندانستند.

سفر آقای حریری به اروپا بعد از آن ممکن شد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در سفر به عربستان خواستار حضور حریری و خانواده اش در پاریس شدند.

دو روز پیش، کاخ الیزه در بیانیه ای خبر داد:‌ امانوئل ماکرون «پس از گفت‌‌وگو با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و سعد الحریری، نخست وزیر لبنان و خانواده او را به فرانسه دعوت کرده است.»

سعد حریری فرزند «رفیق» حریری نخست وزیر متمول و ثروتمند لبنان است که یک دهه پیش ترور شد. سعد حریری مانند پدرش شهروند عربستان نیز هست.

در هفته های اخیر عربستان لبنان را به همراهی با ایران و حمایت از حزب الله متهم کرده بود و به نظر می رسد کناره گیری حریری به این وقایع ربط دارد. آمریکا و متحدان غربی حزب الله لبنان را گروهی تروریستی می دانند که از حمایت تهران برخوردار است.

الجزیره و برخی رسانه های عربی گزارش دادند «سعد الحریری» قرار است مدتی در فرانسه بماند و بعد به لبنان بازگردد تا تکلیف استعفای او مشخص شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG