لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

ارزيابى رسانه هاى اسرائيل: بعد از کناره‌گیری حریری، بحران لبنان طولانی می‌شود


به دنبال کناره گیری سعد حريرى از نخست وزیری لبنان، تنش ميان اسرائیل و حزب الله لبنان بالا گرفته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل كه در داخل با مشکلات فزاینده ای روبروست، ایران را مقصر مى داند.

ایران متقابلا از نقش مستقیم عربستان و اسرائیل در این ماجرا سخن گفته است. وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد که از این پس با لبنان به عنوان کشور حزب الله برخورد خواهد شد و حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان اعلام كرد که جنگ آینده با اسرائیل ممکن است سرنوشت ساز باشد.

بنیامین نتانیاهو كه هفته گذشته در لندن با نخست وزیر بریتانیا و دیگر مقامات ارشد آن کشور گفتگو داشت، پس از بازگشت به اسراييل هشدار داد که ایران به تلاش برای گسترش نفوذ خود ادامه می دهد و پس از آنکه با كمك حزب الله عملا بر لبنان مسلط شده، اکنون می کوشد سوریه را نیز به سرنوشت آن کشور مبدل كند.

به گزارش پايگاه خبری «وای نت» در اسراييل،نتانياهوگفت جهان باید متوجه نقش ویرانگر ايران در منطقه باشد.

وب سايت خبری «مگازین» در تفسیری نوشت: کناره گیری سعد حريرى از نخست وزیری لبنان گام نخست در راه کشانده شدن جنگ نیابتى بین ایران و عربستان به خاک لبنان است. «خزی سیمانطوب» تحلیگر اسرائیلی نوشت یک نگرانی واقعی وجود دارد که درگیری بین عربستان و ایران در خاک لبنان، موجب وقوع درگیری های خونین خیابانی شود.

نخست وزیر اسرائیل در سخنانی، در واکنش به کناره گیری سعد حريرى گفت این یک هشدار به جهانیان است که وظیفه دارند در برابر تجاوزکاری های ایران به اقدامات لازم دست بزنند.

«اویگدور لیبرمن» وزیر دفاع اسرائیل و رهبر حزب «ییسرائل بیتینو» پیش از اعلام کناره گیری حريرى گفته بود كه با تسلط یافتن هرچه بیشتر حزب الله بر لبنان، در پیکار آینده، اسرائیل این واقعیت را در نظر خواهد گرفت.

برخی تحلیلگران اسرائیلی مى گويند که مفهوم سخنان لیبرمن آن است که در صورت بروز جنگ جدیدی، اسرائیل محدودیتی برای شیوه عملیاتی خود در لبنان قائل نخواهد بود.

به گفته آنها در جنگ دوم لبنان علیه حزب الله، اسرائیل کوشید تنها هدف های متعلق به حزب الله را مورد حمله قرار دهد و در چارچوب این سیاست، محله شیعه نشین بیروت موسوم به «الضاحیه» تقریبا به کلی ویران شد، ولی به زیرساخت ملی در لبنان کمترین آسیب وارد آمد. ولی از این پس، ممکن است اسرائیل در صورت بروز درگیری جنگی تازه ای با حزب الله، اماکن حساس و حیاتی لبنان را مورد حمله قرار دهد.

نخست وزیر اسرائیل گفت تجاوزکاری هاى ایران، نه تنها اسرائیل را در معرض خطر قرار داده، بلکه امنیت و ثبات منطقه را نيز تهدید می کند.

وزارت خارجه ایران در پاسخ به این اتهامات، آن را کاملا بی اساس خواند و متقابلا عربستان سعودی و اسرائیل را مسوول نا آرامی ها دانست.

حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان گفت تردیدی نیست که کناره گیری نخست وزیر لبنان، در اثر فشار عربستان سعودی بوده و اين ارزيابى كه کناره گیری حريرى ممکن است پیش در آمد بروز جنگ تازه ای بین حزب الله و اسرائیل باشد بی اساس است و سخنان حريرى توسط عربستان سعودی دیکته شده بود.

وب سايت خبری «الا» در اسرائیل نوشت کناره گیری حريرى، مرحله تازه ای از افتادن کامل لبنان به دامان ایران تلقی می شود. از مجموعه ارزیابی هایی که در رسانه های اسرائیلی انتشار یافته چنین بر می آید که کارشناسان آن کشور دورانى بحرانی را برای لبنان پیش بینی می کنند. به اعتقاد آنها پس از آنکه ایران و حزب الله، توانستند پست ریاست جمهوری لبنان را به یک مسیحی طرفدار خود (میشل عون) بسپارند، اکنون نیز تلاش خواهند کرد که نخست وزیر سنی لبنان نیز پيروآنها باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG