لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

سعد حریری: برای گفت‌وگو درباره آینده لبنان در عربستان ماندم


دیدار سعد حریری نخست وزیر لبنان (چپ) با ملک سلمان پادشاه سعودی در ریاض - ۱۵ ابان ۱۳۹۶
دیدار سعد حریری نخست وزیر لبنان (چپ) با ملک سلمان پادشاه سعودی در ریاض - ۱۵ ابان ۱۳۹۶

نخست وزیر مسعتفی لبنان روز جمعه گفت به منظور گفت‌وگو درباره آینده وضعیت لبنان و روابط آن با کشورهای عرب منطقه، از دو هفته پیش تاکنون در عربستان سعودی مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعد الحریری، که ۱۳ آبان ماه در اقدامی غیرمنتظره در ریاض خبر کناره‌گیری از مقام خود را اعلام کرد، این مطلب را در پیامی در توئیتر بیان کرده است.

آقای حریری در واکنش به برخی اظهار نظرها که او بر خلاف میل خود در ریاض مانده است گفت، آنچه در مورد اقامت و خروج او و خانواده اش گفته می‌شود «شایعاتی» بیش نیست.

رئیس جمهوری لبنان که استعفای حریری را نپذیرفته و وضعیت او را در ریاض مشکوک دانسته و خواستار بازگشت او به بیروت شده، روز چهارشنبه گفت وی در بازداشت سعودی‌هاست.

سعد حریری روز یکشنبه در گفت‌وگویی تلویزیونی، ضمن رد این ادعا گفت برای حفاظت از لبنان از «خطر قریب الوقوع» تصمیم به استعفا گرفته و بعد گفت به زودی به بیروت برخواهد گشت.

روز چهارشنبه نیز کاخ الیزه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از نخست وزیر مستعفی لبنان دعوت کرده است تا به همراه خانواده خود به فرانسه برود.

در این بیانیه همچنین گفته شده آقای ماکرون پس از گفت‌‌وگو با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و خود سعد الحریری، نخست وزیر لبنان و خانواده او را به فرانسه دعوت کرده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول یکی از اعضای حزب المستقبل، حزب متبوع سعد الحریری، خبر داد او روز جمعه ۲۶ آبان ماه ریاض را به مقصد پاریس ترک خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG