لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

رسانه‌هاى بين المللى: درگيرى ايران عربستان در مسيرى خطرناك


ماجرای استعفای ناگهانی سعد حریری هم بر تنش ها بین ایران و عربستان سعودی افزوده است.
ماجرای استعفای ناگهانی سعد حریری هم بر تنش ها بین ایران و عربستان سعودی افزوده است.

در حالی که هنوز سرنوشت سياسى «سعد حریری» و ادامه نخست وزیری او در لبنان مشخص نيست، به گزارش برخی رسانه های بین المللی تنش در مناسبات ایران و عربستان سعودی امری زود گذر نیست و ریشه های عمیقی دارد.

در برابر ادعاهای حزب الله لبنان دائر بر این که عربستان حاضر است مبالغ کلانی به اسرائیل برای آغاز جنگ تازه ای در لبنان بپردازد، یک تحلیلگر عرب در مقاله خود نوشت که آیا ایران و عربستان جبهه تازه ای از جنگ نیابتی را می گشایند و در لبنان نیز با هم درگیر می شوند؟

روزنامه گاردین چاپ لندن مى نويسد تنش کنونی ناشی از رقابت بین دو کشور بر سر به دست گرفتن رهبری منطقه خاورمیانه است.

شبکه خبری اسکای نیوز نوشت که بحران لبنان تحول خطرناکی را در روابط بحران زده ایران و عربستان به وجود آورده است.اين شبکه نوشت البته از دیرباز درگیری هایی بین ایران و عربستان وجود داشت ولی آنچه که امروز رخ می دهد به صورت جنگ نیابتی در سوریه و یمن و عراق جریان دارد و موجب نگرانی روز افزون است. اكنون لبنان نیز به این جنگ های نیابتی افزوده شده و جبهه تازه ای در این کشور گشوده شده است.

روزنامه گاردین نوشت که البته اختلاف بین شیعه و سنی از یک هزار و چهارصد سال پیش آغاز شد، ولی در سال های اخیر چهره تازه ای به خود گرفته و آن نبرد بر سر قدرت است.

اسکای نیوز در ارزیابی خود نسبت به تحولات هفته های اخیر نوشت که گرچه هنوز معلوم نیست که آینده چه به همراه خواهد آورد، ولی تردیدی نیست که تنش میان ایران و عربستان سعودى در مسیر خطرناکی قرار گرفته است.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: گرچه نزاع طرفین به قرن ها پیش باز می گردد، ولی تنش کنونی از سال ١٩٧٩ و هنگامی آغاز شد که خمینی قدرت را در ایران به دست گرفت. بدین سان، عربستان سعودی که کلید دار دو مقدس ترین اماکن مذهبی اسلام (مکه و مدینه) است اکنون خود را با چالش روبرو می بیند.

یک تحلیلگر عرب به نام «حلیم شبایا» نیز از احتمال بروز جنگ بین ایران و عربستان سخن گفت، ولی پرسید: آیا لبنان همانند یمن به مردابی برای عربستان سعودی مبدل خواهد شد؟

این تحلیلگر نیز بر این باور است که تنش در لبنان در واقع جبهه دیگری از جنگ نیابتی بین ایران و عربستان است که از دیدگاه او ممکن است موجب قدرت گیری بیشتر حزب الله شود، زیرا به باور وی گروه های بسیار معدودی در لبنان وجود دارند که حاضر باشند با حزب الله رویارویی کرده و در برابر آن بایستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG