لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

ابراز نگرانی وزیر خارجه آمریکا از تحولات عربستان: وضعیت را زیر نظر داریم


وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه گفت اقدامات اخیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی مایه نگرانی است و روند آن هنوز روشن نیست، با این حال به نظر نمی رسد که بازداشت های صورت گرفته به دستگیری‌های گسترده منجر شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون که رئیس جمهوری آمریکا را در سفر آسیایی او همراهی می‌کند و اکنون در ویتنام بسر می برد، این مطلب را در پاسخ به خبرنگاران درباره تحولات سیاسی عربستان، همپیمان آمریکا در خاور میانه، بیان کرد.

در راستای برنامه ولیعهد جوان اما پرنفوذ سعودی برای مبارزه با فساد اقتصادی، در روزهای اخیر بسیاری در عربستان – از جمله یازده عضو خانواده سلطنتی، چهار وزیر و ده‌ها سرمایه‌دار مطرح، مانند الولید بن طلال – بازداشت شده‌اند.

تیلرسون در محل برگزاری نشست سران سازمان همکاری اقتصادی آسیا-پاسیفیک (اَپک) در شهر دانانگ به خبرنگاران گفت روز چهارشنبه با همتای سعودی خود در این زمینه گفت‌وگو کرده و بازداشت‌ها هنوز به دستگیری رسمی ختم نشده است.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، بر اساس آنچه در آن گفت‌وگو مطرح شد، این اقدامات اهدافی مثبت داشته و این که تا چه اندازه می‌تواند در آینده به آشفتگی و اختلاف منتهی شود، هنوز مشخص نیست و باید صبر کرد و دید چه خواهد شد.

وی گفت، تا آنجا که من فهمیدم این بازداشت‌ها به معنای دستگیری رسمی نیست، اما به افراد بازداشت شده مدارکی را نشان می دهند که به عقیده مسئولان سعودی نشان از اعمال خلاف آنها دارد و هدف از این کارها اصلاح امور کشور است.

رکس تیلرسون در عین حال گفت که این موضوع، تا زمانی که به روشنی ببینیم با این افراد چگونه برخورد می‌شود، باعث نگرانی خواهد بود.

بحران لبنان

وزیر خارجه ایالات متحده در مورد بحران پیش آمده بین ریاض و بیروت و این گفته که ریاض سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان را برخلاف میلش در عربستان نگه داشته گفت، نشانه‌ای که بتواند این ادعا را تایید کند در دسترس نیست.

وی با بیان این که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی به او اطمینان داده است که آقای حریری به میل خود استعفا داده و فشاری بر او از جانب ریاض در کار نبوده، گفت با این حال واشنگتن وضعیت را زیر نظر دارد و تحولات را دنبال می‌کند.

رکس تیلرسون در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران تاکید کرد که آمریکا «با دقت بسیار» اوضاع را رصد می‌کند، از «دولت مشروع لبنان» حمایت می‌کند، و همچنین از کشورهای دیگر می‌خواهد از دخالت در این مناقشه خودداری کنند.

آقای تیلرسون همچنین در مورد خواسته دولت لبنان، که استعفای حریری را نپذیرفته و از او خواسته برای گفت‌وگو به کشورش باز گردد، گفت اگر او قرار باشد از مقام نخست وزیری کناره گیری کند باید به لبنان بازگشته و آن را رسمی کند.

این در حالی است که ساعاتی پیش از اظهارات وزیر خارجه آمریکا، میشل عون رئیس جمهوری لبنان به سفیر سعودی در بیروت گفت که با توجه به شرایط سعد حریری در عربستان، استعفای او قابل پذیرش نیست و وی باید به کشور برگردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG