لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

چند نکته از تازه‌ترین مصاحبه نخست وزیر مستعفی| حریری: خسته، تشنه، جان فدای وطن


سعد حریری نخست وزیر لبنان در آخر هفته استعفایش از این مقام را از تلویزیون عربستان سعودی اعلام کرد و با این اقدام کشورش را در حیرت و بحران فرو برد. به گزارش آسوشیتدپرس بیش از یک هفته از این استعفای اسرارآمیز می گذرد و روز یکشنبه بار دیگر آقای حریری در تلویزیون در کشور میزبان ظاهر شده و مصاحبه ای انجام داده که سرشار از لحظه های عجیب است.

استعفای ۴ نوامبر آقای حریری به بحرانی در کشورش انجامید، بی درنگ هم شایع شد که حریری زیر فشار و در حصر خانگی ناچار به استعفا شده و مقامهای سعودی از او خواسته اند که خاموش بماند.

با آنکه سعد حریری در ریاض با چند سفیر دیدار داشته، اما در لبنان هیچ کس با یقین کامل نمی داند ماجرا چیست.

در مصاحبه روز یکشنبه با تلویزیون المستقبل نیز تلاش بر باطل کردن شایعه ها بود اما نتیجه عکس داد.

در یک لحظه از مصاحبه چشمان حریری گشاد شد و به عقب صحنه نگاه کرد. دوربین که همراه نگاه سعد حرکت کرده بود مردی را در پشت صحنه دید که یک کاغذ لوله شده را در دست داشت. مرد که چهره اش پیدا نبود فوری از اتاق خارج شد. نگاه خشمناک سعد هنوز به آن مرد متوجه بود. در توئیت هائی که در باره این صحنه نوشته شده پرسیده اند آیا آن مرد پاسخ ها را به سعد دیکته می کرده و این شایعه تقویت می شود که نخست وزیر لبنان را به زور در ریاض نگاه داشته اند. سعد حریری سپس گفت که آن مرد از دستیاران وی بوده و تازه ترین خبرها در باره تحولات لبنان را به او می داده است.

سعد حریری خسته و اندوهناک به نظر می آمد. مدام آب می نوشید و آب می خواست. حتی یاکوبیان، مصاحبه کننده، بطری آبش را به او داد. پس از یک ساعت مصاحبه از خانم یاکوبیان خواست مصاحبه را تمام کند چون خسته شده است. مدام تکرار می کرد حاضر است برای لبنان جان را فدا کند. پدرش رفیق حریری در یک ماجرای تروریستی کشته شد؛ و سعد می گفت نمی خواهد فرزندانش به سرنوشت او پس از قتل پدرش دچار شوند.

برای آن که نشان داده شود مصاحبه زنده است و از قبل ضبط نشده، خانم یاکوبیان از بینندگان می خواست اگر سوالی دارند بپرسند. او از روی تلفن دستی اش وقت را جویا شد. به حریری تازه ترین تحولات لبنان، از جمله اعتراض ها به استعفای او را گزارش کرد؛ حتی بیانیه وزارت خارجه بریتانیا را خواند و خبر زلزله عراق و ایران را هم به او گزارش کرد تا به حریری اثبات کند که گزارش زنده است و دارد پخش می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG