لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

امانوئل ماکرون از سعد حریری و خانواده او برای سفر به فرانسه دعوت کرد


کاخ الیزه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس جمهوری فرانسه از سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان، که در عربستان سعودی به سر می‌برد، دعوت کرده است به همراه خانواده‌اش به فرانسه برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این بیانیه آمده است امانوئل ماکرون «پس از گفت‌وگو با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و سعد الحریری، نخست وزیر لبنان و خانواده او را به فرانسه دعوت کرده است.»

سعد حریری یازده روز پیش و در جریان سفر به ریاض، به طور غیرمنتظره‌ای در یک پیام ویدئویی از پیش ضبط شده گفت در اعتراض به دخالت ایران در امور کشورهای عرب، از مقام نخست وزیری لبنان کناره گیری می‌کند.

رئیس جمهوری لبنان که استعفای آقای حریری را نپذیرفته و وضعیت او را در ریاض مشکوک می‌داند و خواستار بازگشت نخست وزیر به بیروت شده است، روز چهارشنبه گفت او در بازداشت مسئولان سعودی است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی جداگانه در همین زمینه نوشت، میشل عون با انتشار بیانیه‌ای گفت «ما این را نمی‌پذیریم که (سعد الحریری) در گروگان کسانی باقی بماند که از دلیل آنها برای بازداشت او اطلاع نداریم.»

حریری روز یکشنبه در گفت‌وگو با تلویزیون المستقبل، ضمن رد این ادعا گفت به منظور حفاظت از لبنان از «خطر قریب الوقوع» تصمیم به کناره گیری گرفته است. وی روز گذشته هم گفت تا دو روز آینده به بیروت بر می‌گردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG