لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

«سعد حریری» نخست وزیر لبنان استعفا داد؛ انتقاد از ایران بعد از کناره‌گیری


دقیقا یکسال پیش، رئیس جمهوری لبنان که تازه روی کار آمده بود، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد.
دقیقا یکسال پیش، رئیس جمهوری لبنان که تازه روی کار آمده بود، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد.

سعد حریری نخست وزیر لبنان از سمتش استعفا داد. او با بیان اینکه زندگی اش در خطر است، ایران و حزب الله را مورد انتقاد قرار داد.

روز شنبه ۱۳ آبان، سعد حریری گفت: «ما در فضایی زندگی می کنیم که شبیه به دوران پیش از ترور شهید رفیق حریری است. من احساس می کنم طرحی برای کشتن من در جریان است.»

وی پس از استعفا همچنین از جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد. آقای حریری گفت هر جا ایران حضور یابد، فتنه به وجود می آید. ایران تلاش می کند جهان عرب را ویران کند و این شر به خودش باز خواهد گشت.

سعد حریری فرزند رفیق حریری نخست وزیر پنج دوره ای لبنان است که در بمب گذاری سال ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد. سعد حریری یکی از افراد ثروتمند جهان است و پیشتر نیز در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نخست وزیر لبنان شده بود.

به تازگی او از نامزد حزب الله برای ریاست جمهوری حمایت کرد و راه برای میشل عون هموار شد که رای پارلمان لبنان را کسب کند. آقای عون پس از حمایت حریری از او به مقام ریاست جمهوری رسید، و در مقابل او نیز از حریری برای نخست وزیری دعوت کرد.

دقیقا یکسال پیش، رئیس جمهوری لبنان که تازه روی کار آمده بود، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد.

بنا به قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری کشور باید از میان مسیحیان «مارونی» کشور انتخاب شود، نخست وزیر باید مسلمان سنی، و سخنگوی مجلس باید مسلمان شیعه باشد.

نزدیک به آمریکا، منتقد جمهوری اسلامی ایران

سعد حریری مواضع منتقدانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران دارد و تهران را به دخالت در امور دنیای عرب متهم کرده و حزب الله لبنان، متحد اصلی ایران را هم مورد انتقاد قرار داد.

در حالیکه میشل عون هم اکنون حامی نیروهای طرفدار دولت سوریه شده است، سعد حریری از مخالفان سر سخت دولت بشار و حزب الله لبنان است.

آقای حریری مرداد گذشته در کاخ سفید مهمان پرزیدنت ترامپ بود. در این دیدار بود که آقای ترامپ در حضور حریری گفت: گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، تهدیدی برای لبنان و منطقه خاورمیانه است.

آقای ترامپ با تقدیر از نقش لبنان در نبرد با داعش گفته بود، این کشور در صف اول مبارزه با داعش، القاعده و حزب الله قرار دارد. مردم این کشور با همه عقاید و ادیان، سعی دارند کشور خود را ایمن و کامیاب نگه دارند.

وی با تقدیر از تلاش های لبنان گفت آمریکا و لبنان بیش از ۱۵۰ سال پیوند دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG