لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۳

صهبا مطلبی نامزدی جایزه گرمی را به «مادران داغدار ایران» تقدیم کرد


صهبا مطلبی
صهبا مطلبی

یک نوازنده و آهنگساز ایرانی ساکن آمریکا که اثری با مشارکت او نامزد دریافت جایزه گرمی شده است، می‌گوید این روزها مانند همه ایرانیان به دلیل «ظلم و بی‌عدالتی» در ایران اندوهگین و دل‌شکسته است.

آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط اخیراً اسامی نامزدهای «گِرَمی» مهمترین جوایز صنعت موسیقی جهان را اعلام کرد. «فندنگو اَت د وال» (به انگلیسی: Fandango at the wall) از آثاری است که امسال در بخش بهترین آلبوم جاز لاتین نامزد جایزه گرمی شده است. صهبا مطلبی، نوازنده و آهنگساز ایرانی ساکن جنوب کالیفرنیا، نیز در تولید این آلبوم مشارکت داشته و همراه با هنرمندان این مجموعه نامزد جایزه گرمی است.

این آلبوم توسط گروه «الجا» (به انگلیسی: ALJA) به سرپرستی آرتورو اوفریل، هنرمند کوبایی آمریکایی، و از چهره‌های نامدار این سبک موسیقی تولید شده است.

این شاخه از موسیقی‌ جاز لاتین تلفیقی از ریتم و سازهای کوبه‌ای کوبا و جزایر حوزه کارائیب، جاز اروپایی و المان‌های موسیقی آفریقایی است که طرفداران زیادی به ویژه در میان لاتین تبارها دارد.

صهبا مطلبی نوازنده سازهای ایرانی است و در قطعات مختلف این آلبوم تار نواخته است.

خانم مطلبی به صدای آمریکا می‌گوید که از سال ۲۰۱۸ با الجا همکاری دارد و برای نخستین بار همراه با این گروه موسیقی در کنسرتی که در مرز آمریکا و مکزیک ترتیب یافت مشارکت کرد.

او‌ در ادامه می‌افزاید که الجا بر اهمیت صلح جهانی تأکید دارد و برگزاری آن برنامه در منطقه مرزی میان آمریکا و مکزیک، تأکیدی بر این موضوع بود که میان ملت‌ها مرزی وجود ندارد.


صهبا مطلبی با اشاره به رویکرد فراوطنی این گروه موسیقی، می‌گوید که آرتورو اوفریل توجه خاصی به سازهای موسیقی نقاط مختلف جهان و همکاری با هنرمندان بین‌المللی دارد و استفاده از تار یا عود در قطعات این آلبوم، در همین چهارچوب بوده است.

به گفته خانم مطلبی در این تجربه تلفیقی جاز لاتین، موسیقی یا ساز‌های خاورمیانه‌ای با حفظ اصالت و ویژگی‌های فرهنگی آنها به کار گرفته شده و او نیز در چنین شرایطی تار نواخته است.

قطعات آلبومی که نامزد جایزه گرمی است، از اجرای زنده الجا در سال ۲۰۱۹ در نیویورک انتخاب شده است که یکی از موفق‌ترین کنسرت‌های این گروه موسیقی محسوب می‌شود.


صهبا مطلبی با اشاره به فرهنگ و هنر غنی ایران، می‌گوید همواره تلاش کرده است که در خارج از ایران صدای مردم کشورش، زنان سرزمینش، بانوان هنرمند، و همکارانی باشد که در داخل کشور سال‌ها تحت فشار حکومت بوده، و هستند. او تاکید می‌کند که متأسفانه به دلیل محدودیت‌هایی که در تمامی این سال‌ها وجود داشته است، موسیقی و نغمه‌های زیبای محلی ایرانی جهانی نشده است.

به گفته خانم مطلبی هرچند که نامزدی جایزه گرمی افتخار بزرگی در صنعت موسیقی محسوب می‌شود، ولی او نیز در این روزها مانند تمامی ایرانیان به دلیل ظلم و بی‌عدالتی که در ایران هست، اندوهگین و دل‌شکسته است.

این نوازنده و آهنگساز با آرزوی صلح، آرامش، و روزهای روشن برای ایران، نامزدی جایزه گرمی را به تمامی مادران، خواهران، و ایرانیانی که «داغدار عزیزان از دست رفته» خود در اعتراضات سراسری اخیر در ایران هستند، تقدیم می‌کند.

شری نوروزی مشهور به اسنو آلگرا و حمید سعیدی دو هنرمند ایرانی‌تبار دیگری هستند که امسال نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.

اسنو آلگرا در بخش بهترین اجرای سنتی موسیقی «آر اند بی» و حمید سعیدی همراه با گروه موسیقی «خورشید سفید» در بخش بهترین آلبوم «نیوایج» یا موسیقی نوین نامزد گرمی هستند.

مراسم اهدای جوایز گرمی بهمن ماه در شهر لس‌‌آنجلس برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG