لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

لُس‌آنجلس تایمز:«برای آزادی» ترانه‌ای که به سرود  اعتراضات خیابانی بدل شد


روزنامه لُس‌آنجلس تایمز در گزارشی از محبوبیت ترانه‌ای نوشته که به محض انتشار به سرود خیابانی اعتراضات تبدیل شد و با پیمودن هزارها مایل ایرانی‌تباران در سراسر جهان را هم‌صدا کرد.

لُس‌آنجلس تایمز در این گزارش با بررسی محبوبیت ترانه اعتراضی: «برای آزادی» می نویسد: با آغاز اعتراضات خیابانی ضدحکومتی، شروین حاجی پور ترانه تازه ای را با الهام از شعار «زن، زندگی، آزادی» اجرا کرد. او در این ترانه، دلایل پیوستن جوانان به اعتراضات را به زبان ترانه بیان کرده و در شبکه های اجتماعی منتشر کرد. که در یک روز بیش از چهل میلیون بازدیدکننده داشت و به‌سرعت در سراسر ایران محبوب شد.

جمهوری اسلامی این محبوبیت را تاب نیاورده و شروین را دستگیر کرده و «برای آزادی» از اینستاگرام وی حذف شد. اما دیرشده بود چرا که جنبش اعتراضی به رهبری زنان و جوانان، بسرعت عموم مردم را متحد کرد و ترانه «برای آزادی» سرود آنان شد.

پیش از این نیز جنبش های اعتراضی ایران از ترانه ها استفاده کرده اند برای نمونه «یار دبستانی من» ترانه محبوب شرکت‌کنندگان در اعتراضات خیابانی شده بود. اما به گفته «ناهید صیام‌دوست» هیچکدام از جنبش های پیشین چنین ترانه بی‌نظیری نداشته‌اند.

صیام‌دوست، استادیار «خاورمیانه شناسی» دانشگاه آستین تگزاس و نویسنده کتاب «موسیقی متن انقلاب: سیاست موسیقی در ایران» می افزاید: «چیزی را که این ترانه در نهایت خواستار است شوق برخورداری از یک زندگی عادی است که همه مطالبات همگانی برای عدالت و آزادی را در برمی گیرد.»

خانم «زیبا» ۳۸ ساله ساکن تهران می گوید که این ترانه احساس یگانگی را بار دیگر میان مردم زنده کرد. به گفته او، حالا این ترانه ورد زبانها شده چرا که «شروین همه غم یک ملت را در این ترانه جاری کرده.»

به گفته رسانه های دولتی، شروین با قرار وثیقه آزاد شده. او در پیام اینستاگرامی اش از هوادارانش تشکر کرد و گفت نگران حال او نباشند. اما هوادارانش با اشاره به اظهارات شروین مبنی بر «ابراز تاسف از سوءاستفاده از این ترانه در خارج از مرزها» می گویند احتمالا زیر فشار نیروهای حکومتی این حرفها را زده.

فرای این رویدادها، وبسایت «آکادمی ضبط» بنیانگذار جایزه گرمی می گوید کارزار تازه راه اندازی شده انتخاب ترانه «برای آزادی» تاکنون موفق شده حدود صدهزار امضا به سود نامزدی این ترانه برای دریافت جایزه «گرمی» ویژه بهترین ترانه «تغییرات اجتماعی» جمع آوری کند.

XS
SM
MD
LG