لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

اجرای متفاوت تصنیف‌ «لاله دمیده» در حمایت از اعتراضات سراسری ایران


گروه کُر «بهار»
گروه کُر «بهار»

گروه کُر «بهار» به رهبری آرش فولادوند، نوازنده و آهنگساز جوان ایرانی، در حمایت از اعتراض‌های گسترده مردمی در ایران یکی از تصنیف‌های عارف قزوینی را به صورت متفاوتی اجرا کرد.

این قطعه شنیدنی و تأثیرگذار که با نام «از خون جوانان وطن لاله دمیده» شناخته می‌شود، از مشهورترین سروده‌های عارف قزوینی است که به دلیل مضمون خاص خود، حضور پررنگی در رویدادهای سیاسی ‌و اجتماعی ایران داشته است.

آرش فولادوند به صدای آمریکا می‌گوید که این آهنگ در گذشته بارها توسط بزرگان موسیقی ایران اجرا شده است، ولی این آثار بیشتر حالت مرثیه داشتند و این هنرمندان از تمامی بیت‌های شعر نیز استفاده نکرده‌اند.

او در ادامه می‌افزاید که تمرکز گروه کر بهار در این تجربه جدید، اجرای حماسی با بهره‌گیری از ابیات مهمتر شعر بود که در گذشته به دلایل مشخصی مورد کم لطفی قرار گرفته بودند.


به گفته آرش فولادوند ضبط این قطعه در لندن و با همراهی تعدادی از اعضای گروه کر بهار لندن، در مدت زمانی بسیار کوتاهی انجام شد و تمامی آنها شور و هیجان زیادی برای مشارکت در این پروژه داشتند.

او در ادامه می‌افزاید که این شعر در دوران مشروطه در ایران سروده شده است و نشان می‌دهد که دغدغه‌های ایرانیان از آن هنگام تا امروز یکسان است.

آرش فولادوند با تأسف می‌گوید که «در آن دوران به دنبال آزادی و زندگی بودیم، و امروز علاوه بر این دو مقوله، شرایط زندگی زنان کشورمان نیز به دغدغه‌های ما افزوده شده است.»

رهبر گروه کر بهار توضیحات خود را با بیان «زنده‌باد زن زندگی آزادی» به پایان می‌برد.


بهار، بزرگترین گروه کر ایرانی در اروپا است. این گروه که در سال ۲۰۱۰ با کمک انجمن فرهنگی بهار در پاریس تشکیل شد و در حال حاضر حدود هفتاد خواننده زن و مرد آماتور یا نیمه‌حرفه‌ای دارد.

این گروه از طریق جذب و آموزش علاقمندان به ویژه افراد مستعدی تشکیل شده است که الزاما پیشینه‌ای در موسیقی ندارند.

دور جدید اعتراضات ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG