لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

دو هنرمند ایرانی‌تبار در میان نامزدهای گِرمی؛ اسنو آلگرا: در ایران انقلابی‌ در جریان است


شری نوروزی خواننده ایرانی‌تبار با نام هنری اسنو آلگرا
شری نوروزی خواننده ایرانی‌تبار با نام هنری اسنو آلگرا

اسامی نامزدهای «گرمی»، مهمترین جوایز صنعت موسیقی جهان در حالی اعلام شد که نام دو هنرمند ایرانی‌تبار در میان اسامی به‌چشم می‌خورد.

این مراسم سالانه را آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط، به منظور قدردانی از برترین‌های موسیقی جهان در سبک‌ها و شاخه‌های گوناگون ترتیب می‌دهد.

بیانسه، کندریک لامار، اَدل، برندی کارلیل، هری استایلز، دی‌جی خالد، فیوچرز، دِ دریم، رندی مریل، و مری جی بلایج دارای بیشترین تعداد نامزدی در بخش‌های مختلف جوایز امسال هستند.

اما یکی از نکات جالب توجه گرمی امسال، نامزدی دو هنرمند ایرانی‌تبار از جمله شری نوروزی خواننده ایرانی‌تبار است که با نام هنری اسنو آلگرا فعالیت می‌کند. او در بخش بهترین اجرای سنتی موسیقی «آر اند بی» نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.

این خواننده جوان پس از اعلام فهرست نامزدهای جوایز گرمی، در حساب کاربری خود در اینستاگرم، ضمن اشاره به «انقلابی» که در ایران جریان دارد، از همه خواست تا درباره بحران انسانی در این کشور و سالها رنج ایرانیان آگاهی‌رسانی کنند.

اسنو آلگرا در بخشی از پیام خود گفت که «برای چیزی جشن می‌گیرم که در ایران یک جرم جدی است. خواندن ترانه عاشقانه ممکن است با مجازات مرگ برای شما همراه باشد، و ممکن است به خاطر گوش کردن به ترانه عاشقانه زندانی شوید.»


او از پدر و مادری ایرانی در سوئد متولد شد، مدتی در لندن زندگی کرد، و در حال حاضر ساکن لس آنجلس است. اسنو آلگرا از سال ۲۰۰۱ به صورت جدی وارد عرصه موسیقی شد و نام هنری اسنو آلگرا را برگزید.

این هنرمند جوان در سال‌های اخیر به شهرت زیادی رسیده است و یکی از ستاره‌های موسیقی «آر اند بی» محسوب می‌شود. او سال گذشته در بخش‌های بهترین آلبوم آر اند بی، و بهترین اجرای این سبک موسیقی نیز نامزد دریافت جایزه گرمی شده بود.

اما در بخش موسیقی «نیو ایج» یا موسیقی نوین، گروه «خورشید سفید» با آلبوم «آینه اسرارآمیز» نامزد دریافت جایزه گرمی شد.

به این ترتیب حمید سعیدی، هنرمند ایرانی ساکن لس‌آنجلس که به‌عنوان نوازنده مهمان با این گروه همکاری داشت، برای سومین بار نامزد گرمی شد.

او در حساب کاربری خود در اینستاگرم با اشاره به روزهای خون، خشم، آتش، و اعتصاب در ایران، این نامزدی را به «جنبش انقلابی سرزمین مادری» و تمامی ایرانیان آزادی‌خواه تقدیم کرد.


گروه خورشید سفید در سال ۲۰۱۵ در لس‌آنجلس تشکیل شد و در سال ۲۰۱۷ برای دومین آلبوم خود «خورشید سفید ۲» جایزه گرمی بهترین آلبوم موسیقی نیو‌ایج را تصاحب کرد.

جدید‌ترین آلبوم گروه با عنوان آینه اسرارآمیز که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، شامل ۹ قطعه موسیقی است‌ و حمید سعیدی به عنوان نوازنده میهمان در آفرینش چند آهنگ مشارکت داشته است.

این هنرمند ایرانی در گذشته همراه با گروه موسیقی «افیون ماه» در همین بخش دو بار نامزد جایزه گرمی شد، و در سال ۲۰۱۹ به افتخار تصاحب جایزه آن دست یافت.

امسال ترانه «برای» ساخته شروین حاجی‌پور نیز در یکی از بخش‌های جانبی آکادمی از شانس زیادی برای دریافت جایزه برخوردار است.

این اثر اعتراضی یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای نامزدی دریافت جایزه جدید «دستاورد ویژه: بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» است و برنده آن را کمیته‌ای در آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط انتخاب می‌کند.

اسامی نامزدهای این بخش در آینده اعلام خواهد شد.

مراسم اهدای جوایز گرمی در ماه فوریه ۲۰۲۳ در شهر لس‌‌آنجلس برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG