لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۷

گروه کلدپلی با اجرای «برای...» با همراهی گلشیفته فراهانی طرفداران خود را غافلگیر کرد


کریس مارتین، خواننده و رهبر گروه کلدپلی- آرشیو
کریس مارتین، خواننده و رهبر گروه کلدپلی- آرشیو

گروه موسیقی «کلدپلی» در تازه‌ترین کنسرت خود که جمعه در شهر بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین برگزار شد، با اجرای ترانه «برای...» اثر شروین حاجی‌پور طرفداران ایرانی خود را غافلگیر کرد.

در اجرای این قطعه تأثیرگذار که یکی از نمادهای جنبش اعتراضی کنونی ایران محسوب می‌شود، گلشیفته فراهانی هنرمند ایرانی نیز این گروه راک بریتانیایی را همراهی کرد.

او در حالی‌ که اعضای کلد‌پلی موسیقی را بصورت زنده اجرا می‌کردند، و صدا و تصویر شروین حاجی‌پور از طریق صفحه بزرگ پخش می‌شد، بخش‌هایی از ترانه را به زبان فارسی برای حاضرین خواند.


کریس مارتین، خواننده و لیدر گروه، پیش از اجرای این قطعه به تماشاگران گفت که «در بسیاری از نقاط جهان مردم قادر نیستند که به این صورت دور هم جمع شوند، و آزاد نیستند که به هر چیزی که می‌خواهند گوش کنند، پوشش دلخواه خود را داشته باشند، به هر گونه‌ای که می‌خواهند فکر کنند، و به هر کسی که مایل هستند عشق بورزند.»

او در ادامه افزود که امروز بصورت مشخص در ایران چنین شرایطی وجود دارد، و اعضای گروه برای حمایت از زنان، و مردم ایران، و تمام کسانی که برای آزادی می‌جنگند، تصمیم گرفتند تا آهنگ زیبای شروین حاجی‌پور را در این کنسرت اجرای کنند.

کریس مارتین پس از دعوت از گلشیفته فراهانی که او را «گُل» صدا کرد، به تماشاگران گفت که «همراه یکدیگر این آهنگ را با عشق از بوئنوس آیرس می‌خوانیم.»


کنسرت گروه کلدپلی در ورزشگاه «ریورپلات» در بوئنوس آیرس بصورت زنده در بیش از ۳۵۰۰ سالن سینما در حدود هشتاد کشور جهان پخش شد و نخستین کنسرتی است که به این صورت در آمریکای لاتین برگزار شد.

با توجه به پخش زنده کنسرت، برنامه توسط یک گروه حرفه‌ای و با استفاده از فناوری دیجیتالی بصورتی سینمایی فیلمبرداری شد ‌و از نظر تصویری بسیار جذابیت‌ و تماشایی بود.

علاوه بر گلشیفته فرهانی، ستاره‌هایی مانند «جین» از گروه بی‌تی‌اس، و «هِر» به‌عنوان خواننده مهمان گروه کلدپلی را همراهی کردند.

شروین حاجی پور - برای
شروین حاجی پور - برای

ترانه «برای...» که در جریان سرکوب معترضان ایرانی توسط حکومت ایران، در حساب‌های کاربری شروین حاجی‌پور در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به شهرت زیادی رسیده ‌و به تدریج به سرود غیررسمی جنبش مردمی ایران تبدیل شده است.

نیروهای امنیتی شروین حاجی‌پور را پس از انتشار «برای» به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آمیز» بازداشت کردند ولی او پس از سپردن وثیقه یکصد میلیون تومانی آزاد شد.

این اثر، امسال یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای نامزدی دریافت جایزه جدید «دستاورد ویژه: بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» است و برنده آن را کمیته‌ای در آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط انتخاب می‌کند.

XS
SM
MD
LG