لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۶

تشویق ایرانیان دوتابعیتی به سفر به ایران؛ آنهایی که رفتند و بازداشت شدند


کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه.
کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه.

کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، در جلسه شورای عالی قوه قضائیه اعلام کرده است «همه ایرانیان مقیم خارج می‌توانند به ایران بیایند.» به گفته او، «اگر کسی فکر می‌کند مشکلی دارد می‌تواند مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهد تا رسیدگی‌های لازم در خصوص آن درخواست انجام شود.»

پیش‌ از او نیز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: «‌ایرانیان خارج از کشور بدانند، بهترین، امن‌ترین و سودآورترین نقطه جهان، ایران اسلامی است.»

  • «خودتان را به خطر نیاندازید»

دعوت از ایرانیان خارج از کشور درحالی است که جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است.

پس از اینکه حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، آذر ماه امسال گفت دو تابعیتی‌ها در سفر به ایران با مشکلی مواجه نخواهند شد، نزار زاکا، شهروند آمریکایی لبنانی که تجربه زندانی شدن در ایران را هم دارد در توئیتی نوشت: «به نظر می‌رسد سپاه می‌خواهد چند دو تابعیتی را فریب دهد تا به ایران بروند. این بیشتر یک هشدار برای افراد دو تابعیتی است که به کشورشان باز نگردند.»

پیش‌تر رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود: «بسیاری از شهروندان دو تابعیتی خواهان سفر به ایران هستند یا هم اکنون در ایران هستند. اما باید به شدت درباره سفر به ایران احتیاط کنند، کشور زیبایی است، روابط خانوادگی وجود دارد، اما خودتان را در معرض چنان خطری قرار ندهید.»

  • صدور احکام سنگین: از زندان تا اعدام

احمد رضا جلالی، پزشک و استاد دانشگاه در سوئد، یکی از دو تابعیتی‌هایی است که اردیبهشت سال ۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد اما توسط نیرو‌های امنیتی ایران به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر و به اعدام محکوم شد. علی رغم تقاضای مجامع بین الملل برای آزادی او، وی از تاریخ ۴ آذر ۹۹ تاکنون در سلول انفرادی به سر می برد.

احمد رضا جلالی
احمد رضا جلالی

نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی، یکی دیگر از زندانیان دوتابعیتی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران بازداشت شد و به اتهام جاسوسی به حدود پنج سال زندان محکوم شد.

او که محکومیتش سرانجام در ۱۷ اسفند ۹۹ به پایان رسیده بود، بار دیگر به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و یک سال منع خروج از کشور محکوم گردید.

نازنین زاغری - آرشیو
نازنین زاغری - آرشیو

سیامک و باقر نمازی، ناهید تقوی، مراد طاهباز، و انوشه آشوری از جمله دیگر زندانیان دو تابعیتی در ایران هستند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، پیشتر گفته بود نقض حقوق متهمان در هنگام بازداشت تقریبا شامل همه این زندانیان شده است. او از دولت ایران خواسته بود به این متهمان توجه ویژه شود.

  • گروگان‌گیری برای پول

روزنامه شرق روز ۲۷ دی ماه سال ۹۴ گزارشی با این عنوان منتشر کرد: «در روز اجرای برجام رخ داد: مبادله زندانیان ایران و آمریکا» در این مطلب اشاره شد که چهار زندانی دوتابعیتی «بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مصالح کلی نظام آزاد شدند.»

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

پیش‌تر آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، با ابراز نکرانی نسبت به وضعیت زندانیان دو تابعیتی در ایران، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG