لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۸

یک مقام قوه قضاییه از بازگشت بدون مانع «ایرانیان مقیم خارج از کشور» به ایران خبر داد


زندانیان دوتابعیتی در ایران
زندانیان دوتابعیتی در ایران

در حالی که طی سال‌های گذشته بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران افزایش یافته است، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه از امکان بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور خبر داده است.

کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، روز دوشنبه ۲۹ آذر ماه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اعلام این خبر، خطاب به ایرانیان خارج از کشور افزود: «اگر کسی فکر می‌کند مشکلی دارد می‌تواند مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه بدهد تا رسیدگی‌های لازم در خصوص آن در خواست انجام شود.»

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین از برگزاری جلسه میان ستاد حقوق بشر با وزارت خارجه و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خبر داد و اعلام کرد در این جلسه تصمیماتی برای راه‌اندازی دفاتری مشابه دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی در سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارائه خدمات قضایی به ایرانیان مقیم خارج از کشور اتخاذ شده که در صورت راه‌اندازی «۸۰ درصد از مباحث حقوقی و قضایی» که ایرانیان خارج از کشور با آن مشکل دارند حل خواهد شد.

این اولین بار نیست که یکی از مقامات جمهوری اسلامی ایران از بازگشت شهروندان ایرانی مقیم خارج از کشور به ایران سخن می‌گوید،‌ اواخر آبان ماه سال جاری نیز حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جلسه روسای کارگروه‌های شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفته بود: «بحث ایرانیان دو تابعیتی باید یک‌بار برای همیشه حل شود.»

وزیر امور خارجه دولت سیزدهم در این جلسه که در تاریخ ۳۰ آبان ماه برگزار شده بود با اشاره به اینکه «ایران‌هراسی» در میان ایرانیان خارج از کشور به یک معضل تبدیل شده است از راه‌اندازی سامانه‌ای در وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود،‌ ایرانیان خارج از کشور که نگران آن هستند هنگام ورود به ایران در فرودگاه دچار مشکل شوند می‌توانند با مراجعه به این سامانه اطمینان حاصل کنند که مشکلی برای «ورود و برگشت ندارند».

او همچنین مدعی شده است که اگر مشکلی برای ایرانیان خارج از کشور در ورود و خروج به ایران پیش‌ آمد «وزارت خارجه» مسئول آن است.

این اخبار در حالی توسط رسانه‌های داخلی ایران به نقل از این مقام جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود که، در سال‌های گذشته روند بازداشت شهروندان دوتابعیتی توسط حکومت ایران افزایش یافته است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، پیشتر به صدای آمریکا گفته بود،‌ جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر نسبت به گذشته شهروندان دوتابعیتی بیشتری را به گروگان گرفته تا بتواند از دولت‌های اروپایی امتیاز و پول دریافت کند.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، و انوشه آشوری، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب (شهروند اتریشی‌آلمانی)، کامران قادری (شهروند ایرانی‌-اتریشی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG