لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

ریچارد رتکلیف پس از ۲۱ روز به اعتصاب غذا پایان داد


اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، ‌همسر نازنین زاغری در مقابل وزارت خارجه بریتانیا (آرشیو)
اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، ‌همسر نازنین زاغری در مقابل وزارت خارجه بریتانیا (آرشیو)

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، روز شنبه ۲۲ آبان، پس از ۲۱ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای رتکلیف در مدت اعتصاب غذا، به نشانه انتقاد از عملکرد دولت بریتانیا در قبال پرونده همسرش، در چادری که در مقابل ساختمان وزارت خارجه این کشور برپا کرده بود زندگی می‌کرد.

او با قدردانی از حمایت‌های صورت گرفته از او در سه هفته گذشته، در پیامی در حساب توییتری «نازنین را آزاد کنید» نوشت: «امروز به نازنین قول داده‌ام اعتصاب غذا را تمام کنم. گابریلا هم به مادر و هم به پدرش نیاز دارد.»

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف است که در سال ۲۰۱۶ برای دیدار با والدین خود به تهران سفر کرد، اما هنگام خروج از ایران در فرودگاه بین المللی تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهاماتش را به طور کامل رد کرده است.

نازنین زاغری اگرچه پنج سال را در زندان سپری کرد، اما کمی پیش از پایان دوران محکومیتش، پرونده‌ای دیگر در اواخر مهر ماه برای او گشوده شد که در آن به یک سال زندان و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

آقای رتکلیف در سیزدهمین روز اعتصاب غذایش با انتقاد از مقامات بریتانیا به روزنامه گاردین گفته بود: «سیاست دولت بریتانیا این است که صبر کنیم تا وقتی ایران کار درست را انجام دهد یا یک راه‌ حل دیپلماتیک پیدا شود. هیچ استراتژی برای به خانه بازگرداندن نازنین وجود ندارد و من این را هفته پیش به همین صراحت به لیز تراس، وزیر خارجه، هم گفتم. برای همین این جا در کنار خیابان چادر زده‌ام، چرا که بعد از پنج سال و نیم، این موضوع مشخص است.»

ریچارد رتکلیف از دولت بریتانیا خواسته است بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی به ایران را، که مربوط به پرونده خرید نظامی ایران از بریتانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی است، بپردازد. ایران به صراحت اعلام کرده که اگرچه بدهی مربوط به این پرونده یک موضوع مستقل است، اما پرداخت آن به آزادی زندانیان بریتانیایی-ایرانی کمک خواهد کرد.

او پیش از این در سال ۲۰۱۹ هم در مقابل سفارت ایران به مدت ۱۵ روز اعتصاب غذا کرده بود.

XS
SM
MD
LG