لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

گاردین: وزیر خارجه بریتانیا با خانواده انوشه آشوری، زندانی دو تابعیتی در ایران، دیدار می‌کند


خانواده انوشه آشوری
خانواده انوشه آشوری

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، موافقت کرده است که با خانواده انوشه آشوری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که در تهران زندانی است، دیدار کند.

به نوشته گاردین، این خانواده از وزارت امور خارجه بریتانیا خواسته‌اند که همان محافظت دیپلماتیکی را که به نازنین زاغری رتکلیف اعطا شده بود، به انوشه آشوری هم ارائه کند. محافظت دیپلماتیک وضعیت یک پرونده را از یک پرونده صرفا کنسولی بیرون می‌آورد و آن را به اختلاف میان دولت‌ها تبدیل می‌کند.

این در حالی است که ریچارد، همسر نازنین زاغری، وارد یازدهمین روز اعتصاب غذا در بیرون وزارت امور خارجه بریتانیا شده است. او بر دولت بریتانیا فشار می آورد که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران را که از یک پرونده قضایی مربوط به دهه ۱۹۷۰ میلادی باقی مانده است، بپردازد. ایران به صراحت اعلام کرده است که اگرچه بدهی یک موضوع مستقل است، اما پرداخت آن به آزادی زندانیان بریتانیایی-ایرانی کمک خواهد کرد.

گاردین می‌نویسد در اقدامی به نشانه همبستگی بین این دو کارزار قرار بود آریان، پسر انوشه آشوری، بیرون ساختمان وزارت خارجه بریتانیا به رتکلیف ملحق شود. طبق این گزارش این دو کمپین از یکدیگر حمایت می‌کنند، هر چند در میان حامیان آشوری این ناراحتی وجود دارد که رسانه‌ها و برخی سیاستمداران به پرونده رتکلیف اهمیت بیشتری داده‌اند.

کارشناسان می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران با بازداشت خودسرانه شهروندان دو تابعیتی، در اصل از آنها به عنوان گروگان در چانه‌زنی با کشورهای خارجی استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG