لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۸

ادعای دبیر ستاد حقوق بشر ایران: زندانی دوتابعیتی نداریم


کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که «تابعیت مضاعف را از لحاظ قانونی به رسمیت نمی‌شناسیم،» ادعا کرد «ما زندانی دوتابعیتی نداریم.»

این اظهارات در حالی است که برخی شهروندان دوتابعیتی، از جمله سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری، انوشه آشوری، جمشید شارمهد، احمدرضا جلالی و ناهید تقوی، در ایران زندانی یا ممنوع‌الخروج هستند.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری - یکی از زندانیان دوتابعیتی در ایران - به صدای آمریکا گفته است،‌ جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر نسبت به گذشته شهروندان دوتابعیتی بیشتری را به گروگان گرفته تا بتواند از دولت‌های اروپایی امتیاز و پول دریافت کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، غریب‌آبادی روز چهارشنبه ۱۰ آذر همچنین خواستار آزادی ایرانی‌هایی شد که در خارج از کشور به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا دستگیر شده‌اند.

او گفت برخی از ایرانیان زندانی در خارج از کشور «وضع اسفناکی» دارند و «مداخله فوری خواهیم کرد.»

ایالات متحده و متحدان آن می گویند جمهوری اسلامی از شهروندان خارجی یا ایرانی های دوتابعیتی بازداشتی به عنوان اهرم فشار در مذاکرات با کشورهای غربی استفاده می کند.

وزارت خارجه آمریکا بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط حکومت جمهوری اسلامی را با هدف اخاذی و امتیازگیری از کشورهای دیگر محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG