لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

ریچارد رتکلیف در مجلس عوام بریتانیا درباره گروگان بودن همسرش در ایران سخن می‌گوید


ریچارد رتکلیف، ‌همسر نازنین زاغری رتکلیف، هنگام اعتصاب غذا در مقابل وزارت امور خارجه بریتانیا. آرشیو

موضوع گروگان‌گیری نازنین زاغری توسط دولت ایران، روز سه شنبه ۲۵ آبان، در مجلس عوام بریتانیا مطرح شد.

برخی از قانون‌گذاران بریتانیایی بر این باورند که پرداخت بدهی قدیمی ۴۰۰ میلیون دلاری بریتانیا به ایران به منزله پرداخت باج به حکومت جمهوری اسلامی برای آزادی خانم زاغری است. یکی از نمایندگان نیز گفته است برای پرداخت این پول ابتدا باید مطمئن شد بانکی که پرداخت‌کننده پول خواهد بود، مورد تحریم آمریکا قرار نخواهد گرفت.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، روز شنبه ۲۲ آبان، پس از ۲۱ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای رتکلیف در مدت اعتصاب غذا، به نشانه انتقاد از عملکرد دولت بریتانیا در قبال پرونده همسرش، در چادری که در مقابل ساختمان وزارت خارجه این کشور برپا کرده بود زندگی می‌کرد.

قرار است وی عصر سه شنبه در مجلس عوام بریتانیا حاضر شود و درباره گروگان بودن همسرش در ایران سخن بگوید.

ریچارد رتکلیف از دولت بریتانیا خواسته است بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی به ایران را، که مربوط به پرونده خرید نظامی ایران از بریتانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی است، بپردازد. ایران به صراحت اعلام کرده که اگرچه بدهی مربوط به این پرونده یک موضوع مستقل است، اما پرداخت آن به آزادی زندانیان بریتانیایی-ایرانی کمک خواهد کرد.

نازنین زاغری رتکلیف در سال ۲۰۱۶ برای دیدار با والدین خود به تهران سفر کرد، اما هنگام خروج از ایران در فرودگاه بین المللی تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهاماتش را به طور کامل رد کرده است.

نازنین زاغری اگرچه پنج سال را در زندان سپری کرد، اما کمی پیش از پایان دوران محکومیتش، پرونده‌ای دیگر در اواخر مهر ماه برای او گشوده شد که در آن به یک سال زندان و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG