لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

دختر هفت ساله نازنین زاغری جایزه «شجاعت زیر آتش» را از طرف مادرش دریافت کرد


عکس ریچارد رتکلیف و دخترش گابریلا در مراسم بنیاد مگنیتسکی -Courtesy photo: Twitter account Bill Browder @Billbrowder
عکس ریچارد رتکلیف و دخترش گابریلا در مراسم بنیاد مگنیتسکی -Courtesy photo: Twitter account Bill Browder @Billbrowder

جایزه بنیاد مگنیتسکی در زمینه حقوق بشر به نازنین زاغری‌-‌رتکلیف که چند سال است در ایران در زندان و حبس خانگی بوده تعلق گرفت.

در مراسمی که شامگاه پنجشنبه ۲۷ آبان در لندن برگزار شد، گابریلا رتکلیف، دختر هفت ساله خانم زاغری، متنی را که مادرش تهیه کرده بود خواند و جایزه را از طرف مادرش دریافت کرد.

به گزارش رسانه‌های بریتانیایی، ریچارد رتکلیف همسر نازنین هم که به تازگی در برابر ساختمان وزارت امور خارجه بریتانیا به مدت ۲۱ روز اعتصاب غذا کرده بود، در این مراسم حضور داشت و گفت خانواده او به دریافت این جایزه افتخار می‌کند.

گابریلا هنگام دریافت جایزه «شجاعت زیر آتش» نوشته‌ای از مادرش را خواند: «برای اعطای این جایزه، سپاسگزارم. برای من و دیگر هم‌ سلولی‌های من که هنوز در زندان اوین هستند، معنای زیادی دارد و نشان می‌دهد ما فراموش نشده‌ایم.»

نازنین زاغری در ادامه این پیام گفته است: «دلم پر از شعف می‌شود که می‌بینم دخترم آن قدر بزرگ شده که این جایزه را دریافت می‌کند و این پیام را می‌خواند. شاید روزی در دنیایی زندگی کنیم که نیاز نباشد برای آزادی خود‌ مبارزه کنیم. اما از همه متشکرم که در کنار ما و در حالی که هنوز نیاز داریم بجنگیم، گام برمی‌دارند. و این که به ما یادآوری می‌کنند که آزادی یک روز نزدیک‌تر شده است.»

بنیاد مگنیتسکی به یاد یک فعال روسی تاسیس شده است که مدتی قبل از آزادی از زندان، به طرز مشکوکی جان باخت.

نازنین زاغری-رتکلیف در سال ۲۰۱۶ برای دیدار با والدین خود به تهران سفر کرد، اما هنگام خروج از ایران در فرودگاه بین المللی تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهاماتش را به طور کامل رد کرده است.

نازنین زاغری اگرچه پنج سال را در زندان سپری کرد، اما کمی پیش از پایان دوران محکومیتش، پرونده‌ای دیگر در اواخر مهر ماه برای او گشوده شد که در آن به یک سال زندان و یک سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG