لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

الیکا آشوری به صدای آمریکا: برای حمایت از همسر نازنین زاغری دست به اعتصاب غذا زده‌ایم


تصویری از الیکا آشوری در کنار ریچارد رتکلیف، در مقابل وازرت امور خارجه بریتانیا
تصویری از الیکا آشوری در کنار ریچارد رتکلیف، در مقابل وازرت امور خارجه بریتانیا

الیکا آشوری، فرزند انوشه آشوری شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران، به اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری در مقابل ساختمان وزارت امور خارجه بریتانیا پیوسته است.

الیکا آشوری روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ماه در گفتگویی با صدای آمریکا، دلیل حضورش برای اعتصاب غذا در کنار ریچارد رتکلیف را فشار آوردن به دولت بریتانیا اعلام کرد و گفت، خانواده‌های این زندانیان دو تابعیتی در شرایطی مشابه یکدیگر قرار دارند و خانواده انوشه آشوری با پیوستن به این اعتصاب غذا، حمایت و همبستگی خود با آقای رتکلیف را اعلام می‌کنند.

الیکا آشوری که به همراه برادر خود در اعتصاب غذا به سر می‌برد به صدای آمریکا گفت، قرار است چنان چه مقامات بریتانیا به این اعتصاب واکنشی نشان ندهند به کمک سازمان عفو بین الملل و برخی از نهادهای حقوق بشری دیگر، دولت آن کشور را تهت فشار قرار دهند تا اقدامات لازم را برای آزادی شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران انجام دهد.

دختر این زندانی دوتابعیتی با اشاره به بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت بریتانیا به دولت ایران که مربوط به پرونده خرید نظامی ایران از بریتانیا در دهه ۱۹۷۰میلادی است گفت: «این زندانیان بدون خانواده‌ها خود در زندان می‌پوسند و چه بسیار خانواده که زندگی آنها به‌هم ریخته،‌ فقط به این دلیل که قضیه پول مطرح است.»

خانم آشوری همچنین در ادامه افزود قرار است به زودی خانواده این زندانی دوتابعیتی با مقامات بریتانیا دیداری داشته باشند.

انوشه آشوری، مهندس بازنشسته ۶۷ ساله که مرداد ۱۳۹۶ برای یک سفر خانوادگی به ایران رفته بود،‌ بازداشت و به زندان محکوم شد. مقامات قضایی ایران با درخواست آزادی مشروط و تجدیدنظر در حکم ۱۰ سال زندان آقای آشوری، مخالفت کرده‌اند.

ریچارد رتکلیف نیز پیشتر به صدای آمریکا گفته بود،‌ جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر نسبت به گذشته شهروندان دوتابعیتی بیشتری را به گروگان گرفته تا بتواند از دولت‌های اروپایی امتیاز و پول دریافت کند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط حکومت جمهوری اسلامی را با هدف اخاذی و امتیازگیری از کشورهای دیگر محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG