لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

امیرعبداللهیان: دوتابعیتی‌ها در ایران مشکلی نخواهند داشت؛ ژیو وانگ: چون در لحظه «ورود یا خروج» بازداشت‌شان می‌‌کنند


باقر و سیامک نمازی، نازنین زاغری - آرشیو
باقر و سیامک نمازی، نازنین زاغری - آرشیو

وزارت خارجه ایران قصد اجرای برنامه‌ای را دارد که ادعا می‌کند تضمین می‌دهد شهروندان دوتابعیتی در سفر به این کشور با بازداشت یا مشکل قانونی دیگری مواجه نخواهند شد.

این اظهارات حسین امیرعبداللهیان در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است.

پیش‌تر، راب مالی، فرستاده آمریکا در امور ایران، نسبت به سفر هرکسی که در ایران حضور ندارد به آن کشور هشدار داده است و از افراد خواسته است با سفر به ایران خود را به خطر نیاندازند.

سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری، انوشه آشوری، جمشید شارمهد، احمدرضا جلالی و ناهید تقوی از جمله شهروندان دوتابعیتی هستند که در ایران زندانی هستند و یا در حصر خانگی و ممنوع‌الخروج شده‌اند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه گفت این وزارتخانه از یک هفته دیگر سرویس آنلاینی راه‌اندازی خواهد کرد که «اعلام می‌کند شما هیچ مشکلی برای ورود و برگشت ندارید و اگر مشکلی پیش آمد وزارت خارجه مسئول است و ما این مسئله را تضمین می‌کنیم.»

نزار زاکا، شهروند آمریکایی لبنانی که تجربه زندانی شدن در حین سفر به ایران را دارد، در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان در توییتی نوشت: «شما در وزارت خارجه بودید که دولت شما من را دعوت کرد و ربود.»

آقای زاکا تأکید کرده است: «به نظر می‌رسد سپاه می‌خواهد چند دوتابعیتی را فریب دهد تا به ایران بروند. این بیشتر یک هشدار برای افراد دوتابعیتی است که به کشورشان بازنگردند.»

ژیو وانگ، پژوهشگر آمریکایی چینی‌تبار که مدتی در ایران زندانی بوده است، نیز در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان به کنایه نوشت: «وزیر امور خارجه ایران درست می‌گوید: افراد دوتابعیتی در طول اقامت خود در ایران بازداشت نخواهند شد؛ زیرا معمولا در بدو ورود قبل از شروع اقامتشان یا در هنگام خروج، زمانی که اقامتشان به پایان می‌رسد، دستگیر می‌شوند. از اقامت خود در جمهوری اسلامی لذت ببرید.»

گفت‌وگوی اختصاصی صدای آمریکا با مایکل وایت و ماجرای گروگان‌گیری او در ایران

گفتگوی اختصاصی با مایکل وایت و ماجرای گروگانگیری او در ایران (بخش اول)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

XS
SM
MD
LG