لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

بوریس جانسون درباره پرداخت بدهی بریتانیا به ایران: قطعا ارزش فکر کردن را دارد


بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا (آرشیو)

نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه ۲۶ آبان در جلسه کمیته روابط عمومی مجلس عوام حضور یافت و به پرسش‌های مطرح شده درباره وضعیت شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران پاسخ داد.

بوریس جانسون در پاسخ به پرسش جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین بریتانیا، درباره پرداخت مستقیم ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران، گفت: «قطعا ارزش فکر کردن را دارد. اما همانطور که می‌دانید پیچیدگی‌هایی وجود دارد.»

آقای هانت با انتشار توییتی در همین رابطه نوشت: «بازپرداخت پولی که به ایران بدهکاریم یک گام نخست ضروری برای آزادی نازنین [زاغری]، انوشه [آشوری]، مراد [طاهباز]، و مهران [رئوف] است.»

وزیر خارجه پیشین بریتانیا همچنین گفت آن چه که می‌تواند موجب آرامش خیال همه این افراد شود این است که بدانند بریتانیا «سرنوشت آنها را به هیچ وجه به نتیجه گفت‌و‌گوهای [احیای] برجام در وین گره نخواهد زد.»

هفته گذشته علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با بلومبرگ اظهار امیدواری کرده بود مساله بدهی بریتانیا به ایران «به زودی» حل شود و افزوده بود دو کشور در حال یافتن راهی برای عملی کردن این پرداخت هستند.

این مبلغ در زمان حکومت محمد رضا شاه پهلوی و در قالب معامله‌ای تسلیحاتی به دولت بریتانیا پرداخت شد اما با وقوع انقلاب اسلامی، دولت بریتانیا از تحویل تسلیحات به ایران خودداری کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا در ادامه افزود با شدت هرچه تمام‌تر در تلاش برای آزادی نازنین زاغری است، اما مایه رنجش وی است که نمی‌تواند پیوستن نازنین به خانواده‌اش تا پیش از کریسمس را تضمین کند.

دولت بریتانیا همواره اعلام کرده مخالف پیوند دادن بدهی خود به ایران و بازداشت شهروندان بریتانیایی دوتابعیتی، از جمله نازنین زاغری، توسط حکومت جمهوری اسلامی بوده است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-رتکلیف، به تازگی اعتصاب غذای ٢١ روزه خود در اعتراض به وضعیت نازنین را به پایان رساند و از دولت بریتانیا خواست درباره بازپرداخت بدهی به حکومت ایران توضیح ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG